طالقان کرج کجاست؟ | تاریخچه، مسیر، آب و هوا، جاهای دیدنی

طالقان کرج کجاست

طالقان کرج کجاست ؟

طالقان کرج کجاست ؟ سوالی است که ممکن است بسیاری از ساکنان شهرهای تهران و کرج با پاسخ آن آشنا باشند. طالقان کرج شهرستانی زیباست که در استان البرز و در 120 کیلومتری شمال غربی تهران و 90 کیلومتری کرج واقع شده است و طبق نتایج آخرین سرشماری انجام شده در سال 1390 حدود 27 هزار نفر جمعیت ثابت دارد.

این منطقه از 3 بخش پایین طالقان، مرکزی و بالا طالقان تشکیل شده است. منطقه طالقان آب و هوای مناسب، خاک حاصلخیز، پوشش گیاهی متنوع، چشمه های آب فراوان، آبشارهای خروشان و کوه های استواری دارد. همچنین این منطقه به دلیل جاذبه های طبیعی، آثار تاریخی و اماکن مذهبی فراوان به یکی از مقاصد گردشگری کشور تبدیل شده است. بسیاری از علاقه مندان به طبیعت گردی پس از آگاهی از آن که طالقان کجاست و چه امکانات و ویژگی هایی دارد، این منطقه را برای تفریح و استراحت انتخاب کرده اند.

قدمت شهر طالقان

احتمالا بسیاری از افرادی که می دانند طالقان کرج کجاست ، از گذشته و تاریخچه این منطقه کهن آگاهی دارند. قدمت طالقان به 4500 سال قبل باز می گردد و وجود آثار تاریخی مربوط به سلسله های مختلف پادشاهی نظیر خانه محمود طالقانی، تکیه روستای جوستان، سنگ نوشته گردنه عسلک و قلعه های منصور، کیقباد هرنج، پرچان، سگران، نوده کیان خاتون و ارژنگ در این منطقه، از تاریخ کهن آن حکایت دارد.

تاکنون 126 اثر تاریخی، معنوی و طبیعی از آثار موجود در منطقه طالقان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. وجود محوطه های باستانی فراوان نظیر محوطه تکیدر، روناسر، خرماله کول، شکارچر، آردکان تپه، لمبران، مرجان، واگین سو، کوشک سر، قزوین دشت، ارچیلان، زرده گهره، پنجعلی تپه، سنقر کلایه، خانه مالان، هورسی بند شهرک و جیر ارژنگ در طالقان، مهر تاییدی بر تمدن کهن این منطقه است.

مسیر دسترسی به طالقان کرج کجاست ؟

برای رفتن به طالقان از تهران، ابتدا باید در اتوبان تهران کرج حرکت کنید تا به کرج برسید و سپس وارد اتوبان کرج قزوین شوید. حدود 50 کیلومتر بعد از کرج و پس از عبور از شهرهای هشتگرد و آبیک به جاده انحرافی و اختصاصی طالقان می رسید. پس از عبور از منطقه زیاران و طی مسافت 28 کیلومتری، با استفاده از تابلوهای راهنما، مسیر خود را به سمت طالقان ادامه دهید تا به این منطقه دیدنی برسید.

راه دیگری نیز برای رفتن به طالقان وجود دارد که یک خاده خاکی از جاده چالوس به سمت شرق طالقان است که به دلیل بارش برف در فصول سرد سال، تنها در تابستان قابل استفاده است. شاید آگاهی از این موضوع که مسیر دسترسی به طالقان کرج کجاست و فاصله نسبتا کوتاه آن تا تهران، سبب شود که سفر به طالقان را در اولویت خود قرار دهید.

ورودی طالقان

آب و هوای طالقان چگونه است ؟

طالقان در میان دره بزرگی در کوه های البرز واقع شده است، به همین دلیل آب و هوایی کوهستانی دارد. زمستان ها در طالقان هوا سرد و در سایر فصل های سال هوا در این منطقه خنک و مطبوع می باشد، به همین دلیل طالقان در فصل های گرم سال پذیرای گردشگران بسیاری است. همچنین به دلیل وجود دریاچه طالقان، رطوبت هوا نیز در طالقان مناسب است.

بر اساس نتایج به دست آمده از اطلاعات ایستگاه هواشناسی طالقان، میانگین درجه حرارت سالیانه در این منطقه حدود 11 درجه سانتی گراد و متوسط حداکثر دما و حداقل دمای آن به ترتیب حدود 17 و 5 درجه سانتی گراد است. با توجه به این که طالقان کرج کجاست و چه نوع آب و هوایی دارد، می توان گفت که فصول بهار و  تابستان بهترین فصول برای سفر به طالقان و لذت بردن از جاذبه های این منطقه است.

جاهای دیدنی طالقان کرج کجاست ؟

طالقان که پوشیده از دشت ها، مراتع سرسبز و درختان سر به فلک کشیده است، علاوه بر جاذبه های طبیعی، اماکن دیدنی و گردشگری بسیاری را نیز در خود جای داده است که از جمله آن ها می توان به حمام ها، تپه ها، قلعه ها، آبشارها و امامزاده های آن اشاره کرد.

سد و دریاچه طالقان

سد طالقان که در سال 1386 به بهره برداری رسید، از بزرگترین سدهای کشور به شمار می رود که آب آشامیدنی بسیاری از شهرهای استان البرز را تامین می کند. در پاسخ به این پرسش که سد طالقان کجاست باید بگوییم که این سد بر روی رود شاهرود که از کوه های استان مازندران سرچشمه می گیرد و در مسیر خود از دره طالقان نیز عبور می کند، ساخته شده است.

دریاچه سد طالقان را می توان یکی از مهم ترین جاذبه های این منطقه برشمرد که با خلق منظره ای بدیع، چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. علاقه مندان به ماهیگیری می توانند در دریاچه سد به صید انواع ماهی نظیر کپور، زردپر و قزل آلای رنگین کمان بپردازند. اطراف دریاچه طالقان به دلیل آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز، پوشیده از چمنزارهایی است که برای پیک نیک، اتراق و گردش بسیار مناسب هستند.

سد طالقان

کوه و جنگل طالقان

کوه های طالقان را می توان یکی از باشکوه ترین جاذبه های طبیعی این منطقه عنوان کرد.

معروف ترین قله طالقان کرج کجاست ؟ قله شاه البرز به ارتفاع 4200 متر که در بلندترین قسمت مرز مشترک الموت و طالقان قرار گرفته است، معروف ترین قله و قله های سات، بام، زرینه کوه، کهار، لشگرک و کلوان از دیگر قله های این کوه ها به شمار می روند که بلندی آن ها بین 3400 تا 4400 متر تعیین شده است و چشم انداز شگفت انگیزی را در این منطقه به وجود آورده اند.

جنگل های سرسبز و بکر طالقان زیستگاه جانوران بسیاری نظیر خرگوش، کفتار، گراز، خرس، عقاب، زاغچه، شغال، گرگ، کبک دری و بسیاری حیوانات دیگر می باشد و درختان چنار، گردو، زیتون، زرشک کوهی، بادام، سیب و گیاهانی نظیر ریواس، تره کوهی، کاسنی، آویشن و گل های شقایق پوشش گیاهی غالب این منطقه را تشکیل می دهند.

روستاهای طالقان

در منطقه طالقان حدود 80 روستا وجود دارد که بسیاری از آن ها در مجاورت رودخانه شاهرود و یا در دامنه رشته کوه البرز قرار گرفته اند. روستای اورازان را می توان یکی از روستاهای سرسبز این منطقه برشمرد که از باغ های گردو و لاله پوشیده شده و در فاصله 12 کیلومتری شمال طالقان واقع شده است. اورازان به دلیل وجود آبشارهای پر آب نظیر آبشارهای حیاط، خشکه چال، سرخ بند، وری ید و سیاه بند شهرت دارد.

در ارتفاعات روستاهای کرکبود و سوهان که به ترتیب در فاصله 14 و 25 کیلومتری از طالقان قرار دارند، آبشارهای کرکبود و سوهان که بسیار زیبا، دیدنی و پر آب هستند به چشم می خورند و گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده اند. روستای سرسبز میر نیز که در 40 کیلومتری جنوب طالقان واقع شده و حدود 300 نفر جمعیت دارد، به دلیل طبیعت بکر خود، زیستگاه گونه های مختلف جانوری است.

بهشت طالقان کرج کجاست ؟ روستای دیزان را می توان قطعه ای از بهشت دانست که در دامنه ارتفاعات البرز جای گرفته است. وزش باد در میان دشت های سرسبز، خروش آب و آواز پرندگان احساس آرامش غیر قابل توصیفی را در انسان پدید می آورد.

روستای دیزان

    پاسخ

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

    پیج اینستاگرام ملک مارکت را فالو کنید
    تماس بگیرید 09129638971