جاهای دیدنی برغان کرج کجاست؟ معرفی اماکن گردشگری برغان

جاهای دیدنی برغان کرج

جاهای دیدنی برغان کرج

جاهای دیدنی برغان کرج را می توان از بهترین جاذبه های گردشگری استان البرز برشمرد که سهم قابل توجهی در صنعت گردشگری داخلی و جذب سرمایه به این استان را دارند. روستای برغان به دلیل آب و هوای مطبوع، باغ های زیبا، مزارع سرسبز، رودهای خروشان و کوه های سر به فلک کشیده از مناظر فوق العاده زیبا و چشم نوازی برخوردار است که توجه هر بیننده ای را به خود معطوف می کند.

برغان به دلیل نزدیکی به کلان شهرهای تهران و کرج، مقصد مسافران پرشماری از این شهرها می باشد که این روستا را برای تفریح، استراحت و یا خرید ویلا و زمین انتخاب کرده اند. روستای برغان علاوه بر جاذبه های طبیعی، بناهای تاریخی و اماکن زیارتی فراوانی را نیز در خود جای داده است که هر یک از آن ها از پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر برخوردار هستند.

روستای برغان کرج کجاست ؟

روستای برغان در دهستان چندار شهرستان ساوجبلاغ استان البرز و در فاصله 71 کیلومتری از تهران و 13 کیلومتری از کرج واقع شده است. این روستا در دامنه جنوبی رشته کوه البرز و میان دو رودخانه سنج و شاهرود قرار گرفته است از این رو از آب و هوای دلنشین و خاک حاصلخیزی برخوردار می باشد و شغل بیشتر مردم برغان نیز کشاورزی و دامداری است. جمعیت روستای برغان کرج بر اساس سرشماری انجام شده در سال 1395 حدود 4000 نفر گزارش شد.

در برغان تا چشم کار می کند مزارع سرسبز غلات و باغ های میوه هایی نظیر توت، آلبالو، گوجه سبز و گیلاس مشاهده می شود. در روستای برغان علاوه بر طبیعت زیبا، به دلیل پیشینه کهن آن، آثار باستانی متعددی نیز وجود دارد. مجموع شرایط طبیعی مساعد و جاهای دیدنی برغان کرج این منطقه را به مکان مناسبی برای گردش و سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

معرفی اماکن گردشگری و جاهای دیدنی برغان کرج

نام روستای برغان برای ساکنان تهران و کرج یادآور گشت و گذار و تفریح در هوای آزاد و خنک این منطقه و همچنین لذت بردن از میوه های خوشمزه آن است. اگرچه مهم ترین پتانسیل برغان در جذب گردشگر را می توان باغ ها و درختان کهنسال این روستا برشمرد اما نمی توان نقش امکانات تفریحی و جاهای دیدنی برغان را هم نادیده گرفت.

حسینیه و مسجد برغان

حسینیه اعظم که در بالا محله برغان واقع شده است، از آثار تاریخی ارزشمند به جا مانده از دوران صفویه است. ساختمان این حسینیه از تیرهای چوبی و دیوارهای آن از خشت خام و کاهگل ساخته شده است. اطراف حسینیه نیز رواق هایی در دو طبقه به عنوان محل استقرار عزاداران و تماشاچیان تعزیه ساخته شده است. بر اساس نوشته کتیبه سنگی که بر سردر این حسینیه نصب شده است، عمر این بنا بیش از 5 قرن می باشد.

حسینیه و مسجد جامع را می توان از مهم ترین جاهای دیدنی برغان کرج برشمرد که درست رو به روی یکدیگر و در جهت شمال جنوب قرار گرفته و توسط یک پل به یکدیگر متصل شده اند. از مسجد جامع برغان می توان به عنوان یکی از زیباترین مساجد تاریخی کشور نام برد. در محوطه این مسجد درخت چناری با قدمت بیش از 1000 سال وجود دارد که زنده و پابرجاست.

حسینیه و مسجد برغان

پل برغان

پل برغان، پلی با چشمه طاقی است که قدمت آن به دوران صفویه باز می گردد و به دلیل معماری خاص خود و اهمیت تاریخی که دارد، در تاریخ دوم بهمن ماه سال 1382 با شماره ثبت 10825 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل که بر روی رودخانه شاهرود ساخته شده است، در دوره های زندیه، قاجاریه و پهلوی مورد مرمت قرار گرفت.

پل برغان تنها راه ارتباطی این روستای تاریخی با شهرستان کرج می باشد. این پل که از جاهای دیدنی برغان کرج به شمار می رود، همه ساله پذیرای گردشگران بسیاری است که برای بازدید از آن، به منطقه زیبای برغان سفر می کنند. متاسفانه در سال های گذشته به دلیل بی توجهی، پل برغان در معرض آسیب و تخریب قرار گرفته است.

طبیعت برغان

برای پیدا کردن کوچه باغ های سبز در برغان کافیست فقط سر خود را بچرخانید. تراکم درختان در این روستا آنقدر بالاست که باعث شگفتی بینندگان می شود. روستای برغان که به دلیل عبور رودخانه های سنج و شاهرود از آب و هوای مساعد، رطوبت مناسب و خاک حاصلخیزی برخوردار است، پوشیده از مزارع سرسبز و باغ های میوه ای است که علاوه بر خلق مناظر زیبا و دلپذیر، میوه های بسیار خوشمزه ای هم دارند که نمی توان به راحتی از آن ها گذشت. آلوی برغان که به آن گوجه برغان نیز می گویند، مشهورترین میوه این منطقه است.

در روستای برغان چشمه های آب فراوانی وجود دارد که از زیبایی های طبیعی این منطقه به شمار می رود. تعدد بالای جاذبه های طبیعی و جاهای دیدنی برغان کرج سبب شده است تا خانواده ها این روستا را برای پیک نیک و یا کمپینگ در طبیعت انتخاب کنند.

روستای سنج

روستای سنج در دهستان برغان، در منطقه ای کوهستانی به ارتفاع 2800 متر از سطح دریا واقع شده است. این روستا بهار و تابستان هایی معتدل و پاییز و زمستان هایی سرد دارد. رود پرآب سنج که از کوه های شمالی سرچشمه می گیرد، از مجاورت این روستا می گذرد به همین دلیل حاشیه رودخانه بافتی زیبا و نیمه جنگلی دارد و در دیگر نواحی روستا نیز باغ های میوه فراوانی به چشم می خورد.

بافت مسکونی روستای سنج متمرکز است و خانه ها به دلیل شیب تند کوهستان با استفاده از پله های سنگی به یکدیگر مرتبط شده اند. در روستای سنج که از جاهای دیدنی برغان کرج محسوب می شود، چشمه های آب فراوان، چنار قدیمی چند صد ساله، رودخانه پر آب، آبشار خروشان و خانه های قدیمی دارد که بر جذابیت آن افزوده اند.

روستای سنج برغان

روستای سرهه

روستای سرهه که در مسیر برغان به سمت کردان واقع شده است، از شمال به روستای سنج و وامکوه، از جنوب به روستای برغان، از شرق به روستای بریان چال و از غرب به روستای ورده ختم می شود. برخی جاده پرپیچ و خم این روستا را از دلایل اصلی بکر ماندن آن بر می شمارند. روستای سرهه با وجود آنکه زیبایی های طبیعی فراوانی دارد و از جاهای دیدنی برغان کرج به شمار می آید، به دلیل نبود امکانات گردشگری و حمل و نقل مناسب، ناشناخته مانده است.

روستای سرهه آب و هوایی معتدل و تابستان هایی خنک دارد. رود سرهه که از میان باغ های توت، گردو و زردآلو می گذرد، زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است. امامزادگان موسی و بی بی نسا از اماکن زیارتی این روستا هستند. فضای ساده و معنوی این دو امامزاده، آرامش خاصی به زائران آن ها می بخشد.

قلعه ایلخانی برغان

از دوران حکومت ایلخانیان در کشور عزیزمان ایران، بناهای تاریخی متعددی به جا مانده است. یکی از این آثار تاریخی که می توان آن را از جاهای دیدنی برغان کرج نیز به شمار آورد، قلعه ایلخانی برغان می باشد که بر روی تپه کش کلا واقع شده است. متاسفانه در حال حاضر از بنای قلعه چیز زیادی باقی نمانده است.

تپه کش کلا، تپه ای به ارتفاع 120 متر می باشد که در شمال منطقه برغان و در ارتفاع 1670 متری از سطح دریا قرار گرفته است. در دامنه تپه کش کلا و در نزدیکی قلعه ایلخانی برغان، قطعات سفالی فراوانی از دوران ایلخانی تا دوره قاجار مشاهده می شود که بیانگر تاریخ کهن این منطقه است.

قلعه ایلخانی برغان

زیارتگاه چهل دختر

باتوجه به بررسی های باستانی انجام شده در منطقه برغان، زیارتگاه چهل دختر را می توان قدیمی ترین اثر موجود در این روستا دانست. زیارتگاه چهل دختر که از جاهای دیدنی برغان کرج به شمار می رود، مکان مقدسی است که به پیر سیب دراک نیز شهرت دارد. این زیارتگاه در حقیقت یک معبد قدیمی آناهیتا و میترا است که واژه چهل دختر از آن زمان بر روی این مکان باقی مانده است.

زیارتگاه چهل دختر برغان بر روی کوهی که در بالای آن درخت سیبی بر روی یک تخته سنگ روییده است، قرار دارد. مردم احترام زیادی برای این درخت قائل هستند و برای زیارت آن از کوه بالا می روند و برای رسیدن به خواسته ها و آرزوهایشان به این درخت سیب دخیل می بندند.

    پاسخ

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

    پیج اینستاگرام ملک مارکت را فالو کنید
    تماس بگیرید 09129638971