جاهای دیدنی طالقان کرج کجاست؟ معرفی اماکن گردشگری طالقان

15خرداد1400
0 نظر
جاهای دیدنی طالقان کرج

جاهای دیدنی طالقان کرج

جاهای دیدنی طالقان کرج را می توان مجموعه گسترده ای از جاذبه های طبیعی، آثار تاریخی و اماکن مذهبی این منطقه عنوان کرد که هریک در جذب گردشگران و مسافران بسیار به این منطقه نقش داشته اند. طالقان شهری کوهستانی با قدمتی کهن و پیشه ای پر افتخار است که به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود، پدیده های طبیعی شگفت انگیزی را در خود جای داده است که مناظر بدیع و فوق العاده زیبایی را در این منطقه به وجود آورده اند.

طالقان که در 120 کیلومتری تهران و 90 کیلومتری شهر کرج قرار دارد، به دلیل آب و هوای ییلاقی، چشمه های آب جوشان، آبشارها و رودخانه های خروشان، باغ های خرم، دشت های سبز و پر گل، کوه های استوار، قلعه های تاریخی، تپه های باستانی و اماکن زیارتی فراوان، همواره مورد توجه گردشگران و طبیعت گردان از شهرهای تهران، کرج و قزوین قرار گرفته است.

معرفی اماکن گردشگری و جاهای دیدنی طالقان کرج

طالقان که به داشتن آب و هوای دلنشین، گونه های گیاهی و جانوری متنوع و قله های سرسبز و زیبا شهرت دارد، به عنوان یکی از قطب های گردشگری استان البرز شناخته می شود که جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری در آن قرار گرفته است. از این رو معرفی اماکن گردشگری و جاهای دیدنی طالقان کرج می تواند برای علاقه مندان به سفر به این منطقه جالب توجه باشد.

سد و دریاچه طالقان

سد مخزنی طالقان را می توان یکی از سازه های عمرانی باشکوه و ارزشمند این منطقه برشمرد که بر روی رودخانه شاهرود احداث شده است. عملیات ساخت این سد به منظور ذخیره سازی سیلاب های بهاره این رود، در سال 1381 آغاز شد و سد طالقان در سال 1385 به بهره برداری رسید. سد طالقان در حال حاضر، آب آشامیدنی مورد نیاز بسیاری از شهرهای استان البرز را تأمین می کند.

دریاچه ای که پشت سد طالقان قرار دارد، علاوه بر آن که مناظر چشم نواز و زیبایی را خلق کرده است، نقش به سزایی در شرایط اقلیمی و طبیعی این منطقه نیز دارد. آب و هوای مساعد اطراف دریاچه، دشت های سرسبز، درختان سر به فلک کشیده و آسمان آبی، در کنار زیبایی خود دریاچه سبب شده است تا این منطقه به یکی از جاهای دیدنی طالقان کرج تبدیل شود و گردشگران بسیاری را به خود جذب کند.

سد طالقان

روستای میر

در فاصله 40 کیلومتری از شهر زیبای طالقان و در ارتفاع حدود 1800 متری از سطح دریا، روستایی سرسبز، کوهستانی، با طبیعت ناب و آب و هوایی بی نظیر وجود دارد که روستای میر نامیده می شود. این روستا که در حدود 300 نفر جمعیت دارد، از بزرگترین روستاهای پایین طالقان محسوب می شود و سالیانه پذیرای گردشگران بسیاری می باشد. آنچه سبب شده است تا از روستای میر به عنوان یکی از جاهای دیدنی طالقان کرج یاد شود، طبیعت بکر این منطقه می باشد.

روستای میر را می توان روستایی مملو از چشمه های بهشتی دانست. وجود چشمه های آب فراوان و کوه های استوار، زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است. همچنین این روستا پوشیده از باغ ها و مزارع بسیار زیبایی است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

روستای ایستا

روستای ایستا در طالقان را می توان یکی از جذاب ترین و رمزآلودترین روستاهای کشور دانست که در آن از تکنولوژی خبری نیست و مردم به سبک زندگی در دوران قاجار روزگار می گذرانند. در این روستا که از کم جمعیت ترین روستاهای کشور به شمار می رود، هیچ خودرویی دیده نمی شود و مردم از آب لوله کشی، برق، گاز، ماشین آلات کشاورزی و وسایل ارتباطی مانند تلفن و موبایل استفاده نمی کنند.

مردم این روستا خود را مقلد آیت الله تبریزی می دانند و طبق فتوای ایشان مبنی بر عدم اجازه استفاده از ابزارآلات مدرن و تکنولوژی عمل می کنند. پرورش اسب های گران قیمت از دیگر مشخصه های روستای ایستا به شمار می رود. تفاوت در آداب و رسوم و سبک زندگی مردم این روستا می تواند دلیل اصلی قرارگیری آن در میان جاهای دیدنی طالقان کرج باشد.

جاهای دیدنی طالقان

روستای دیزان

دیزان روستایی در دامنه رشته کوه البرز و در بخش بالا طالقان است که به دلیل عبور یکی از شاخه های رود طالقان، از زیباترین روستاهای این منطقه به شمار می رود. این روستا بر اساس نتایج آخرین سرشماری انجام شده در سال 1395 حدود 570 نفر جمهیت دارد و پنجمین روستای پر جمعیت منطقه طالقان محسوب می شود.

روستای دیزان که در گذشته به دلیل وجود قلعه های متعدد باقی مانده از دوران اسماعیلیان، دژان به معنی دژها نام داشته، بعدها به دیزه، دیزج و دیزان تغییر نام داده است. گردشگران بسیاری برای اقامت در روستای دیزان به طالقان سفر می کنند، زیرا این روستا که آب و هوای بی نظیری دارد، پوشیده از دشت های بزرگ و مراتع سبز و خرم است و به عنوان یکی از جاهای دیدنی طالقان کرج نیز برشمرده می شود.

آبشار و روستای اورازان

در 12 کیلومتری شمال طالقان و در قلب رشته کوه البرز، روستایی وجود دارد که به دلیل وجود آبشارهای پرآب و زیبا و همچنین چشمه های همیشه جوشان از جاهای دیدنی طالقان کرج محسوب می شود و گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. این روستای تاریخی سرسبز که پوشیده از باغ های گردو است، اورازان نام دارد که به آب ریزان نیز معروف است.

در روستای اورازان چشمه ای وجود دارد که حتی در زمان خشکسالی نیز جوشان بوده است. این چشمه از ویژگی های بارز این روستا تلقی می شود و اهالی، آن را محترم شمرده و به آن اعتقاد دارند. آبشار اورازان نیز در کنار چشمه این روستا، از جاذبه های طبیعی آن به شمار می رود. روستای زیبای اورازان زادگاه مشاهیر بسیاری است که از جمله آن ها می توان به نویسنده مشهور، مرحوم جلال آل احمد اشاره کرد.

آبشار اورازان

کتیبه گردنه عسلک

در کشور عزیزمان ایران، شهرها و روستاهای کوچکی وجود دارند که به دلیل جاذبه های طبیعی و تاریخی موجود در آن ها، می توانند مقصد مناسبی برای گردش و تفریح آخر هفته باشند. روستای گراب از توابع شهر طالقان نیز یکی از همان روستاهای کوچک است که به دلیل آن که سنگ نوشته ای تاریخی به نام کتیبه گردنه عسلک در آن قرار گرفته است، یکی از جاهای دیدنی طالقان کرج به شمار می رود.

سنگ نوشته گردنه عسلک از آثار تاریخی به جا مانده از دوران حکومت قاجاریان است که در 3 کیلومتری جنوب غربی گردنه عسلک و در دامنه ارتفاعات یخچال و میش یخچال قرار گرفته است. این کتیبه در تاریخ 12 بهمن ماه سال 1381 با شماره ثبت 7047 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. متاسفانه بخشی از نوشته های کتیبه گردنه عسلک به مرور زمان و بر اثر فرسایش از بین رفته است.

آبشار شله بن

آبشار شله بن که در غرب روستای بزج و در 10 کیلومتری شمال منطقه شهرک طالقان قرار دارد، از قلل خسبان سرچشمه گرفته و به خسبان رود می ریزد. این آبشار که یکی از زیباترین و مرتفع ترین آبشارهای طالقان به شمار می رود، از 3 طبقه تشکیل شده است. مناظر اطراف آبشار شله بن، طبیعتی چشم نواز و مسحورکننده دارد به همین دلیل گزینه بسیار مناسبی برای طبیعت گردی یک روزه ساکنان شهرهای تهران و کرج می باشد.

آبشار شله بن که ارتفاع آن به 20 متر می رسد، آبشاری فصلی است و ممکن است در تابستان کم آب باشد، بنابراین بهترین زمان برای بازدید از این آبشار که از جاهای دیدنی طالقان کرج به شمار می رود، فصل بهار است. در مسیر دسترسی به آبشار شله بن، می توان در میان کوچه باغ های قدیمی روستای بزج قدم زد و غرق در آرامش و طبیعت زیبای آن شد.

آبشار شله بن

امامزاده هارون

امامزاده هارون، آرامگاه هارون (ع) فرزند امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) است که در روستای جوستان شهرستان طالقان واقع شده است. مقبره امامزاده هارون که متعلق به دوره صفویه است، در زمان شاه عباس اول و شاه طهماسب اول مرمت شد و سنگ نوشته ای به خط ثلث از فرمان شاه طهماسب، در آن نصب گردید.

بقعه مخروطی شکل و بدون گلدسته امامزاده هارون را می توان از جاهای دیدنی طالقان کرج دانست که در تاریخ 12 بهمن سال 1381 با شماره ثبت 7056 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. صحن و حیاط بزرگ امامزاده هارون محیطی مناسب برای حضور زائران می باشد و در مجاورت صحن آن، زائرسرایی نیز بنا شده است.

ارژنگ قلعه

ارژنگ قلعه یا قلعه ارژنگ که حدود 1400 سال قدمت دارد، از آثار تاریخی به جا مانده از دوران اسماعیلیان است که در روستای میناوند منطقه طالقان واقع شده است. این قلعه که به دست امیر کیا محمد بزرگ امید ساخته شده، یکی از جاهای دیدنی طالقان کرج است که در زمان های بسیار دور برای نگهبانی، دیده بانی و یا مرکز فرماندهی محلی از آن استفاده می کردند.

این قلعه در کوهستان ارژنگ احداث شده و نیمی از راه های منتهی به آن خاکی و نیم دیگر آن آسفالت است. قلعه ارژنگ که از سنگ ساخته شده، به مرور زمان و در اثر عوامل جوی دچار فرسایش شده و اکنون ویرانه های آن به جا مانده است. ارژنگ قلعه در تاریخ 12 بهمن ماه سال 1381 با شماره ثبت 7081 به عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسید.

ارژنگ قلعه

پیام بگذارید