روستاهای تهراندشت

روستاهای تهراندشت

روستاهای تهراندشت

روستاهای تهراندشت به دلیل موقعیت مکانی و اقلیم مناسب این منطقه در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از ساکنان شهرهای تهران و کرج به عنوان محلی ایده آل برای تفریح، سکونت، خرید باغ، ویلا و یا سرمایه گذاری قرار گرفته اند.

منطقه تهراندشت در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز و در فاصله حدود 60 کیلومتری از تهران و 10 کیلومتری از کرج قرار دارد. به لحاظ جغرافیایی، دو منطقه کردان و تهراندشت روبروی یکدیگر واقع شده اند.

تهراندشت که سرشار از طراوت و شادابی است، به دلیل باغستان های سرسبز و درختان استوار آن به بهشت گمشده ملقب شده است. این منطقه زیبا به دلیل نزدیکی به پایتخت و کلانشهر کرج و همچنین آب و هوای معتدل و مطبوع، منابع آبی در دسترس و خاک مساعد جهت کشاورزی و باغ داری، مکان مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت و زندگی، به دور از شلوغی، آلودگی و مشکلات شهرهای بزرگ می باشد.

علاوه بر طبیعت دل انگیز، آثار تاریخی بسیاری در اغلب روستاهای تهراندشت به چشم می خورد که حکایت از تاریخ دور و دراز این منطقه کهن دارد.

معرفی تمام روستاهای منطقه تهراندشت

منطقه تهراندشت که طبیعتی بی نظیر و قدمتی دیرینه دارد از روستاهای زیادی تشکیل شده است که اغلب آن ها آب و هوای معتدل، باغ های میوه و زمین های کشاورزی فراوانی دارند. محصولات کشاورزی، باغی و دامی بسیاری از گذشته تا کنون در این منطقه تولید شده است.

جاذبه های موجود در هر یک از روستاهای تهراندشت آن ها را به یک مقصد گردشگری ویژه تبدیل کرده است. در ادامه مطلب جهت آشنایی بیشتر، به معرفی هر یک از روستاهای این منطقه می پردازیم.

سرخاب

روستای سرخاب که به نگین تهراندشت نیز شهرت دارد، از روستاهای تهراندشت به شمار می رود که در فاصله 80 کیلومتری از تهران و 30 کیلومتری از کرج قرار گرفته است و طبق آخرین سرشماری انجام شده در سال 1395 حدود 2600 نفر جمعیت دارد.

آب و هوای معتدل، منابع آب زیرزمینی فراوان و عبور رودخانه سرخاب از این منطقه، سبب حاصلخیزی خاک آن شده است به طوری که در سراسر سرخاب، باغ های میوه هایی نظیر گیلاس، سیب و انگور، زمین های کشت گل و گیاه و همچنین درختان سر به فلک کشیده فراوانی مشاهده می شود.

تابستان های خنک و زمستان های معتدل سرخاب به همراه جاذبه های طبیعی و آثار تاریخی و مذهبی این منطقه نظیر تپه سرخاب و امامزاده اظهرالدین، گردشگران فراوانی را در تمام طول سال به خود جذب می کند.

سرخاب

سعید آباد

روستای سعید آباد به دلیل تابستان های خنک و زمستان های نسبتا سرد آن یکی از روستاهای خوش آب و هوای تهراندشت محسوب می شود. سعید آباد که در 60 کیلومتری تهران و 25 تا 30 کیلومتری کرج قرار دارد، از شرق با سرخاب، از غرب با ایقربلاغ، از شمال با جاده قدیم هشتگرد کرج و از جنوب هم با نمکلان همسایه است.

سعید آباد را می توان یکی از سرسبزترین روستاهای تهراندشت برشمرد. زمین های کشاورزی و باغ های میوه فراوانی در سعید آباد وجود دارد که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند. این منطقه حاصلخیزی خاک خود را مدیون نزدیکی به رودخانه سرخاب و پاییز بر بارش آن است. محوطه باستانی ازبکی نمادی از تاریخ کهن این روستا است که در طبیعت زیبای آن خودنمایی می کند.

سهیلیه

سهیلیه از مناطق ییلاقی و خوش آب و هوایی است که با وسعت 30 کیلومترمربع در غرب استان البرز و در 75 کیلومتری شهر تهران واقع شده است. این منطقه زیبا، تابستان های نه چندان گرم و زمستان های با سرمای قابل تحمل دارد.

سهیلیه که از روستاهای تهراندشت به شمار می رود، به دلیل قرارگیری در یک دره بسیار بزرگ در میان رشته کوه های البرز، ارتفاع کمی دارد و به همین دلیل به آسانی با حفر چاه های کم عمق می توان به منابع آب زیرزمینی در این منطقه دست یافت.

علاوه بر آنچه که بیان شد، به دلیل آب کافی، هوای مساعد، خاک حاصلخیز و عاری از سنگ این منطقه، تعداد زیادی مراکز کشت و پرورش گل های زینتی، نهال، قارچ های خوراکی و باغ های میوه در سهیلیه وجود دارد.

زعفرانیه

زعفرانیه منطقه ای سرسبز با درختان تنومند و ویلاهای لوکس است که در حد فاصل کرج به هشتگرد و در جاده سهیلیه قرار گرفته است و با حدود یک تا یک و نیم ساعت رانندگی از تهران می توان به این منطقه رسید.

آب و هوای چهار فصل زعفرانیه که تابستان هایی مطبوع و زمستان هایی معتدل دارد و همچنین منابع آبی این منطقه که از رودخانه کردان در شمال غرب آن تامین می شود، سبب شده است تا کشاورزی و باغ داری در این منطقه پررونق باشد و تقریبا بتوان هر درخت و گیاهی را در زعفرانیه کاشت.

آنچه زعفرانیه را از سایر روستاهای تهراندشت متمایز می کند، اسناد تک برگ زمین ها و ویلاهای این منطقه است که در سایر مناطق کمتر مشاهده می شود.

اسماعیل آباد

اسماعیل آباد از روستاهای تاریخی منطقه تهراندشت است که از شهرهای تهران و کرج به ترتیب حدود 80 و 40 کیلومتر فاصله دارد. اسماعیل آباد از آب و هوا و خاک مناسبی برای کشت انواع میوه ها و سبزیجات برخوردار است به همین دلیل باغ ها و اراضی کشاورزی بسیاری در این منطقه به چشم می خورد.

آب و هوای چهار فصل اسماعیل آباد که تابستان هایش مطبوع و زمستان هایش معتدل است و خاک مساعد آن، بسیاری از ساکنان تهران و کرج را به خرید ویلا و باغ در این منطقه ترغیب کرده است. در میان روستاهای تهراندشت، اسماعیل آباد آثار تاریخی بسیاری را در خود جای داده است که از مهم ترین آن ها می توان به تپه اسماعیل آباد شور قلعه و موشلان تپه اشاره کرد.

روستای اسماعیل آباد

آران

روستای آران را می توان از زیباترین مناطق ییلاقی استان البرز نام برد که در منطقه ای کوهستانی و در میان دو انشعاب رودخانه کردان واقع شده است. آران که از روستاهای تهراندشت محسوب می شود، تا شهر تهران حدود یک ساعت و 40 دقیقه و تا کرج حدود 40 دقیقه فاصله دارد.

موقعیت جغرافیایی، مناظر طبیعی زیبا، چشمه های مختلف، درخت چنار چند صد ساله، رودخانه پر آب و خانه های قدیمی، آران را به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل کرده است.

آبشار 15 متری که در بالای این روستا قرار دارد، از آبشارهای زیبا و دائمی استان البرز است که از جاذبه های طبیعی آران برشمرده می شود و افراد بسیاری برای تماشای آن به این منطقه زیبا سفر می کنند.

حاجی آباد

روستای حاجی آباد با قدمت چند هزار ساله، از روستاهای تهراندشت استان البرز است که حدود 89 کیلومتر از تهران و 37 کیلومتر از کرج فاصله دارد. قرارگیری در مجاورت رشته کوه البرز، بهار و تابستان های معتدل و پاییز و زمستان های پربارشی را برای روستای حاجی آباد رقم زده است.

چشمه های پر آب بسیاری که در این منطقه قرار دارند، گواه بارش های فراوان برف و باران هستند که خاک را حاصلخیز کرده و امکان کاشت و پرورش انواع درختان گیلاس، گردو، زرد آلو، گوجه سبز، گلابی، سیب و همچنین محصولات کشاورزی همچون گندم و جو را فراهم آورده اند.

آب و هوای چهار فصل، طبیعت روح نواز و تپه باستانی حاجی آباد می تواند انگیزه گردشگران برای سفر به این منطقه باشد.

زکی آباد

زکی آباد روستایی با جمعیتی حدود 2500 نفر در دهستان رامجین از توابع شهرستان چهارباغ استان البرز است که در 86 کیلومتری تهران و 31 کیلومتری کرج قرار دارد.

خشکی هوا و وزش باد در زکی آباد که تابستان های مطبوع و زمستان هایی با سرمای ملایم دارد، بیشتر از شهرهای کرج و تهران است. به جهت خشکی هوا، بارش در این منطقه کم بوده و سفره های آب زیرزمینی آن رو به اتمام است، از این رو زکی آباد از معدود روستاهای تهراندشت است که باغ داری و کشاورزی در آن به دلیل نبود آب کافی، رونقی ندارد.

آستان مقدس امامزاده اسماعیل (ع) از اماکن مذهبی زکی آباد به شمار می رود که پذیرای زائران بوده و ضریح چوبی بقعه این امامزاده زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

رضا آباد

روستای رضا آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ استان البرز است و از آن به عنوان یکی از روستاهای تهراندشت نام برده می شود. بر اساس آخرین اطلاعات موجود از سرشماری که توسط مرکز آمار ایران در سال 1385 انجام شده است، این منطقه 736 نفر جمعیت دارد که شامل 187 خانوار می باشد.

بخشی از آب این روستا از طریق حفر قنات از سفره های آب زیرزمینی و بخشی دیگر با استفاده از رودخانه کردان تأمین می شود. خاک روستای رضا آباد حاصلخیز بوده و انواع غلات، بنشن، میوه ها، صیفی جات و چغندر در این منطقه کشت می شود.

نمکلان

نمکلان بخشی از دهستان سعید آباد شهرستان ساوجبلاغ استان البرز با جمعیتی بالغ بر 500 نفر می باشد که حدود یک ساعت و نیم با تهران و 45 دقیقه با کرج فاصله دارد. تپه باستانی نمکلان که در ابتدای این روستا واقع شده است، از جاذبه های تاریخی این منطقه می باشد.

نمکلان در منطقه ای بادخیز قرار گرفته به همین جهت در تابستان بادهای خنکی در آن می وزد و در زمستان نیز هوای آن نسبتا سرد می باشد. کشاورزی و پرورش گیاهان در این روستا کم رونق است زیرا روستای نمکلان با وجود آب و هوای خوبی که دارد برخلاف بسیاری از روستاهای تهراندشت، از خاک حاصلخیزی جهت کشاورزی و باغ داری بهره نبرده است و برای این کار مناسب نیست.

روستاهای تهراندشت

عباس آباد

عباس آباد از روستاهای تهراندشت است که از دو بخش عباس آباد کوچک و بزرگ تشکیل شده و عباس آباد کوچک در قسمت شمالی عباس آباد بزرگ قرار گرفته است. جمعیت روستای عباس آباد بر اساس آخرین نتایج سرشماری سال 1385، حدود 1495 نفر گزارش شده است. فاصله زمانی این منطقه که در دهستان سعید آباد استان البرز واقع شده، تا تهران حدود یک ساعت و نیم و تا کرج حدود 30 دقیقه است.

بخشی از رودخانه کردان که از ناصر آباد منشعب شده و به رودخانه گوردره می ریزد به روستای عباس آباد نزدیک بوده و آب مورد نیاز کشاورزی و باغ داری این منطقه را تأمین می کند. آب و هوای معتدل و سرسبزی این منطقه، باعث جلب توجه گردشگران و مسافران زیادی به عباس آباد شده است.

قاسم آباد

قاسم آباد را می توان یکی از بزرگترین روستاهای تهراندشت دانست که ترکیبی از بافت شهری و روستایی دارد و جمعیتی حدود 6000 نفر در این منطقه که حدود 70 کیلومتر با تهران فاصله دارد، ساکن هستند.

قاسم آباد در تابستان معتدل و نسبتا خنک است و در زمستان سرمای ملایمی دارد. به دلیل آب و هوای خوب، خاک غنی و منابع آب کافی، کشاورزی و باغ داری در این روستا رونق بالایی داشته و میوه هایی نظیر هلو، شلیل و آلو در آن کشت می شود.

معماری و بافت روستای قاسم آباد سنتی و چشم نواز است. در این منطقه تعدادی خانه بدون گنبد که در اطراف یک قلعه قدیمی قرار گرفته اند، خودنمایی می کند.

حسین آباد

روستای حسین آباد که در قسمت غربی کوشک زر قرار دارد، حسین آباد کوشک زر نیز نامیده می شود. این روستا در دهستان سعید آباد شهرستان ساوجبلاغ استان البرز وقع شده است.

جمعیت حسین آباد طبق سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385، حدود 174 نفر بوده است که در قالب 45 خانوار در این منطقه ساکن هستند.

ساکنان روستای حسین آباد که از روستاهای تهراندشت نیز به شمار می رود، مدت زیادی است که با مشکل کم آبی دست و پنجه نرم می کنند. ساخت و سازهای بسیار و به دنبال آن حفاری چاه های غیر مجاز در این منطقه و مناطق مجاور آن، از اصلی ترین دلایل کم آبی در این منطقه است.

تنکمان

تنکمان که مردم بومی به آن تنگه امان (به معنی محل و معبری که در آنجا به مردم امان داده شده) می گفتند، در شهرستان نظرآباد استان البرز و در 88 کیلومتری تهران و 35 کیلومتری کرج واقع شده است. تنکمان که زمانی از روستاهای تهراندشت محسوب می شد، در سال 1386 به شهر تبدیل شد و جمعیت آن طبق آخرین سرشماری انجام شده در سال 1395، حدود 4654 نفر است.

تنکمان منطقه ای با پیشینه تاریخی وسیع و تمدنی کهن می باشد که آثار تاریخی و اشیاء عتیقه و گران بهایی در آن وجود دارد. علاوه بر آثار تاریخی فراوان، در تنکمان اماکن مقدسی نظیر مسجد جامع و گلزار شهدا نیز وجود دارند که میزبان برگزارکنندگان مراسم مذهبی می باشند.

تنکمان

خرید ویلا و زمین در روستاهای تهراندشت

مجموعه ملک مارکت، به دلیل سابقه بالا در خرید و فروش انواع ویلا و زمین در منطقه تهراندشت، گزینه های متنوعی را جهت خرید ملک در این منطقه به شما پیشنهاد می کند. در شرایطی که قصد خرید ویلا یا زمین در تهراندشت را دارید، جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از آخرین قیمت ها، با کارشناسین ما تماس بگیرید.

    پاسخ

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

    پیج اینستاگرام ملک مارکت را فالو کنید
    تماس بگیرید 09129638971