پل کردان کجاست و مسیر دسترسی آن چگونه است؟

پل کردان کجاست

پل کردان کجاست؟

پل کردان کجاست ؟ این سوالی است که معمولا بسیاری از افرادی که کردان را برای گردش و تفریح انتخاب کرده اند و قصد بازدید از یک پل تاریخی دوران صفوی را دارند، از مردم محلی این منطقه می پرسند.

پل کردان که به پل بانو صحرا نیز شهرت دارد، در روستای بانو صحرا از توابع دهستان چندار شهرستان ساوجبلاغ استان البرز و در فاصله 2 کیلومتری از کردان قرار دارد. این پل بر روی رودخانه کردان که از ارتفاعات کهار در رشته کوه البرز سرچشمه می گیرد و به رودخانه شور می ریزد، واقع شده است.

ساختار این پل تا سال 1353 سالم و پابرجا بوده اما در حال حاضر متاسفانه بخش هایی از آن از بین رفته است. دهانه شرقی و ضلع غربی پل به طور کامل تخریب شده و دهانه غربی آن نیز در وضعیت مناسبی قرار ندارد و ترک هایی در طاق آن مشاهده می شود.

تاریخچه پل کردان

پل تاریخی کردان یکی از 3 پل باقی مانده از دوران صفوی در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز است. این پل باستانی که در دوران صفویه در این منطقه ساخته شده تا زمان پادشاهان قاجار مورد استفاده قرار می گرفته اما با تغییر مسیر جاده، کارآیی خود را به صورت کامل از دست داده است.

ساخت پل کردان که روزگاری زمینه ارتباط میان روستاها و مناطق مختلف این منطقه را فراهم می کرده، از اهمیت بالای این منطقه در دوران صفویه و قاجار حکایت دارد.

پل کردان از سنگ و ملات ساروج ساخته شده و با تیرهای چوبی با قطر زیاد، کلاف بندی و مستحکم شده است. همچنین ورودی آن مزین به آجرهای قرمز رنگ می باشد و اطلاعاتی نظیر تاریخ ساخت و مرمت پل، بر روی کتیبه سنگی کوچک نصب شده در بالای آن، حک شده است.

پل کردان آسیب های جوی و انسانی بسیاری را در طول عمر خود تجربه کرده است. عده ای از افراد سودجو پس از آنکه آگاهی یافتند که پل کردان کجاست ، به امید یافتن گنج، حفره هایی را در پایه های آن ایجاد کردند که سبب تخریب بیش از پیش این اثر تاریخی شده است.

مسیر دسترسی به پل کردان کجاست؟

اگر قصد دارید از تهران برای گردش به منطقه کردان بروید و از پل تاریخی آن نیز بازدیدی داشته باشید، لازم است که ابتدا آزادراه تهران کرج را طی کنید تا به کرج برسید و سپس مسیر را به سمت آزادراه کرج قزوین ادامه دهید. با طی کمتر از 20 کیلومتر، تابلوی خروجی کردان را مشاهده می کنید. وارد جاده کردان شوید.

حال که وارد منطقه کردان شده اید، به سمت بلوار شهدای کردان حرکت کنید و این بلوار را تا رسیدن به جاده چندار بپیمایید. پس از طی کردن مسافت کوتاهی در این جاده، به رودخانه کردان و پل آن می رسید. برای رسیدن به این پل، از کردان با پای پیاده حدود 20 دقیقه و با اتومبیل حدود 5 دقیقه زمان لازم است.

اکنون که می دانید پل کردان کجاست ، می توانید تعطیلات آخر هفته خود را به گشت و گذار در منطقه زیبای کردان و این پل تاریخی بپردازید.

پل بانو صحرا

    پاسخ

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

    پیج اینستاگرام ملک مارکت را فالو کنید