طرح هادی تهراندشت چیست و چه مزیتی برای خریداران زمین دارد؟

10خرداد1400
0 نظر
طرح هادی تهراندشت

طرح هادی تهراندشت

طرح هادی تهراندشت به دلیل آب و هوای مطلوب، باغ های پربار، زمین های حاصلخیز و منابع آبی فراوان این منطقه و همچنین ارزش افزوده بالای اراضی آن، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. خوشبختانه این طرح برای منطقه تهراندشت تهیه و ارائه شده و در حال اجرا می باشد و با متخلفان موارد مختلف آن به شدت برخورد می شود.

در طرح هادی تهراندشت علاوه بر تعیین وضعیت و مشخصات اراضی موجود یا به عبارت دیگر تعیین وضعیت بافت کالبدی منطقه، نیازهای زیرساختی آن نظیر نیازهای مسکونی، تجاری، بهداشتی، آموزشی، معابر و دیگر خدمات بررسی و ارزیابی شده و تغییرات و طرح های توسعه ای برای آن ارائه شده و تمامی آن ها طبق برنامه در حال انجام است.

طرح هادی چیست؟

طرح هادی با هدف ایجاد زمینه توسعه و عمران نقاط روستایی تدوین و اجرا می شود و هدف اصلی آن آبادنی روستاها و کمک به ترویج و توسعه پروژه های عمرانی است. وظیفه اصلی طرح هادی، ساماندهی و اصلاح بافت کالبدی موجود و همچنین میزان توسعه آینده و نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف نظیر مسکونی، تولیدی، تجاری و کشاورزی می باشد و تاسیسات و تجهیزات و نیازمندی های عمومی روستا را مشخص می کند.

بررسی و شناسایی خواسته ها و احتیاجات ساکنان شهرها و روستاها در زمان حال و آینده، تعیین امکانات لازم و اقدامات مقتضی جهت رفع این نیازها و خواسته ها و همچنین ارائه پیشنهادات لازم برای انجام اقدامات ذکر شده از جمله وظایف طرح هادی می باشد.

طرح هادی روستایی از سال 1362 توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت اجرایی شد و از سال 1366 توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که مرجع اصلی تهیه این طرح به شما می رود، ادامه یافت. همچنین دهیاری ها یا شهرداری ها آخرین نسخه این طرح را در اختیار متقاضیان قرار می دهند. طرح هادی تهراندشت باتوجه به موقعیت جغرافیایی و مکانی خاص این منطقه در بسیاری از روستاهای آن تدوین و اجرایی شده است.

طرح هادی در کدام مناطق تهراندشت اجرایی شده است؟

شهرستان ساوجبلاغ به دلیل آب و هوای مطبوع، منابع آب کافی و در دسترس، خاک مساعد و حاصلخیز و همچنین فاصله کوتاه و کم خطر با شهرهای تهران و کرج، مکان مناسبی برای کشاورزی، ساخت و ساز و یا خرید و فروش ویلا و زمین می باشد، از این رو، طرح هادی برای کلیه روستاهای شهرستان ساوجبلاغ استان البرز تدوین و در تمامی آن ها اجرا شده است.

در این میان، در مناطق کردان و تهراندشت که از مهم ترین مناطق شهرستان ساوجبلاغ به شمار می روند، طرح هادی عملیاتی شده است. باتوجه به مستندات ارائه شده توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی می توان بیان کرد که طرح هادی تهراندشت در تمامی روستاهای این منطقه به ویژه سرخاب، سعید آباد و سهیلیه که از اهمیت ویژه ای برای کشاورزی و یا ساخت ویلا و باغ برخوردار هستند، تدوین و اجرایی شده است.

طرح هادی تهراندشت

اجرای طرح هادی چه مزیتی برای خریداران زمین در تهراندشت دارد؟

از آنجایی که بیشتر معاملات مربوط به خرید و فروش زمین ها در روستاها و شهرهای دور و کوچک بر اساس سند شورایی انجام می شود و کاربری زمین در آن مشخص نمی باشد، اطلاع یافتن از طرح هادی روستایی اهمیت ویژه ای دارد.

هنگامی که قصد خرید یک قطعه زمین روستایی و انجام ساخت و ساز در آن را داشته باشید، نیاز است تا برای گرفتن مجوز ساخت و ساز به مراجع قانونی مراجعه کنید. برخی از افراد در این مواقع با پاسخ منفی مواجه شده و موفق به دریافت جواز ساخت نمی شوند، زیرا نوع کاربری زمین که بر اساس طرح هادی مشخص شده است، برای ساخت و ساز مناسب نمی باشد.

همچنین اگر ساخت و ساز در زمینی خارج از طرح هادی انجام شود به ساختمان سند داده نمی شود و امکان تخریب آن توسط شهرداری یا دهیاری وجود دارد. با استفاده از طرح هادی تهراندشت می توان پیش از معامله از ویژگی ها و وضعیت فیزیکی زمین اطلاعاتی را کسب کرد و باتوجه به نوع کاربری مورد نظر و هدف خریدار از خرید زمین، از صحیح بودن انتخاب و امنیت بالای سرمایه گذاری اطمینان حاصل کرد.

پیام بگذارید