جاهای دیدنی تهراندشت کجاست؟ معرفی اماکن گردشگری تهراندشت

جاهای دیدنی تهراندشت

جاهای دیدنی تهراندشت

جاهای دیدنی تهراندشت در کنار ویژگی های طبیعی این منطقه نظیر آب و هوای مطبوع، آسمان آبی و پاک و طبیعت زیبای آن که پوشیده از درختان سرسبز و با طراوات است، سبب شده تا تهراندشت در تمام طول سال پذیرای افرادی باشد که این منطقه را برای اقامت و یا تفریح انتخاب کرده اند.

در سال های اخیر بسیاری از ساکنان شهرهای تهران و کرج به دلیل افزایش جمعیت، ترافیک طاقت فرسا، آلودگی هوا و ساخت و سازهای فراوان در این شهرها، ترجیح می دهند تا اوقاتی را دور از مشکلات شهرنشینی در طبیعتی آرام، زیبا و خوش آب و هوا سپری کنند تا به آرامش جسمی و روحی دست یابند.

منطقه تهراندشت یکی از مناطق مورد علاقه ساکنان این کلانشهرها برای خرید و یا ساخت باغ و ویلا و یا گردش و تفریح می باشد، به همین دلیل معرفی و شناخت جاهای دیدنی تهراندشت می تواند جالب توجه باشد.

تهراندشت کجاست؟

تهراندشت منطقه ای با پیشینه تاریخی در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز است. برای دسترسی به تهراندشت که به لحاظ جغرافیایی روبروی منطقه کردان قرار دارد، ابتدا باید مسیر اتوبان تهران کرج را طی کنید و سپس اتوبان کرج قزوین را در پیش بگیرید. چند کیلومتر پس از کرج، تابلوی تهراندشت را مشاهده می کنید. وارد جاده تهراندشت شوید و تا رسیدن به آن، مسیر را ادامه دهید. زمان لازم برای طی کردن مسیر ذکر شده از تهران حدود یک تا یک و نیم ساعت است.

تهراندشت که در کوهپایه رشته کوه های البرز جای گرفته است، به دلیل بهره مندی از منابع آبی فراوان و دسترسی آسان به آن ها، خاک حاصلخیزی دارد که از باغ های میوه پوشیده شده است. مهمترین مناطق تهراندشت، سرخاب، سعید آباد و اسماعیل آباد می باشند. زیبایی های طبیعی و جاهای دیدنی تهراندشت فراوان است که شامل جاذبه های تفریحی، تاریخی و مذهبی این مناطق می شود.

معرفی بهترین جاهای دیدنی تهراندشت

تهراندشت که تاریخی کهن و طبیعتی بی نظیر دارد، دیدنی های بسیاری را در خود جای داده است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند و از میان آن ها می توان به رودخانه کردان، باغات میوه، تپه سرخاب، امامزاده اظهر الدین، تپه باستانی اسماعیل آباد شور قلعه و موشلان تپه به عنوان بهترین جاهای دیدنی تهراندشت اشاره کرد که در ادامه مطلب به معرفی هر یک می پردازیم.

رودخانه کردان تهراندشت

در نقاط مختلف منطقه تهراندشت، درختان سر به فلک کشیده و باغ های میوه فراوانی مشاهده می شود که در تمام فصل های سال زیبا و دیدنی هستند. رودخانه کردان که از ارتفاعات کهار رشته کوه البرز سرچشمه می گیرد و به رودخانه شور می ریزد، از منطقه تهراندشت عبور کرده و سبب حاصلخیزی خاک این منطقه شده است.

عبور رودخانه کردان از این منطقه و وجود درختان سرسبز، آب و هوای نواحی مجاور رودخانه را بسیار مطبوع ساخته و آن را به یکی از جاهای دیدنی تهراندشت تبدیل کرده است. می توان ساعاتی را در مجاورت رودخانه کردان کمپ زد و به تفریح و استراحت پرداخت و از طبیعت و آرامش این منطقه لذت برد.

رودخانه کردان تهراندشت

باغات میوه و طبیعت بکر

تهراندشت را بهشت گمشده ساوجبلاغ می نامند زیرا باغ های میوه و طبیعت بکر آن در استان البرز بی نظیر است. وجود منابع آبی فراوان به دلیل موقعیت جغرافیایی تهراندشت و دسترسی آسان به این منابع و همچنین عبور رودخانه کردان از این منطقه، سبب شده تا خاک آن برای کشاورزی، باغ داری و پرورش گیاهان مناسب باشد، به همین جهت تهراندشت همچون بهشت سرشار از برکت، نعمت، آبادانی و حیات است.

باعات میوه و طبیعت مسحور کننده تهراندشت که در بهار غرق در گل های زیبا، در تابستان سرسبز و پر میوه، در پاییز هزار رنگ و چشم نواز و در زمستان پوشیده از برف است را می توان به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهراندشت برشمرد.

تپه سرخاب

تپه سرخاب یکی دیگر از جاهای دیدنی تهراندشت است که در منطقه سرخاب واقع شده و از آثار تاریخی این منطقه محسوب می شود. تپه سرخاب که قدمت آن به دوره تاریخی قرون میانه اسلامی تا دوره تیموری باز می گردد، یادگاری از تاریخ کهن ایران زمین از آن دوره است که در تاریخ 8 بهمن 1385 در فهرست آثار ملی ایران با شماره 16976 به ثبت رسیده است.

تپه سرخاب در فاصله یک کیلومتری از سرخاب، این منطقه زیبا قرار دارد و برای بازدید از آن کافی است خود را به انتهای شرقی خیابان شهید رجبعلی مهین خیل برسانید تا سیری در گذشته این منطقه داشته باشید.

امامزاده اظهر الدین

در منطقه تهراندشت، بناهای مذهبی و اماکن زیارتی بسیاری وجود دارد که میزبان زائران محترم جهت بازدید، اقامه نماز و برگزاری مراسم مذهبی می باشد. مقبره امامزاده اظهر الدین (ع) زیارتگاه عاشقان خاندان اهل بیت (ع) در تهراندشت است که چشم و چراغ این منطقه به شمار می رود و گفته می شود که امامزاده اظهر الدین (ع) از نوادگان امام علی النقی (ع) امام دهم شیعیان است.

مقبره امامزاده اظهرالدین (ع) را می توان به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهراندشت نام برد. فضای معنوی این مکان زیارتی در میان طبیعت زیبای منطقه تهراندشت، آرامش خاصی به انسان می بخشد.

تپه اسماعیل آباد شور قلعه

اسماعیل آباد را می توان از کهن ترین مناطق تهراندشت برشمرد که آثار باستانی بسیاری را در خود جای داده است. تپه باستانی اسماعیل آباد شور قلعه یکی از همان آثار تاریخی است که از جاهای دیدنی تهراندشت محسوب می شود.

تپه باستانی اسماعیل آباد شور قلعه که مربوط به قرن پنجم تا قرن نهم هجری قمری است، با شماره ثبت 10832 در تاریخ دوم بهمن ماه سال 1382 در فهرست مجموعه آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است. گردشگران بسیاری جهت بازدید از این مکان تاریخی به تهراندشت سفر می کنند و اوقاتی را در میان تاریخ و تمدن کهن کشور عزیزمان ایران، سپری می کنند.

تپه اسماعیل آباد شور قلعه

موشلان تپه

موشلان تپه که قدمت آن به 5000 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد را می توان یکی دیگر از اماکن تاریخی منطقه اسماعیل آباد نامید. موشلان تپه که از جاهای دیدنی تهراشت است، در تاریخ پنجم دی ماه سال 1356 به شماره 1544 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

در سال های 1337 و 1338 در 2 فصل 3 ماهه حفاری ها و کاوش هایی روی این محوطه باستانی انجام شد و ظروف سفالی مربوط به 5 هزاره قبل از میلاد در آن جا کشف شد. سفال های این تپه دست ساز، قرمز و دارای نقش هایی با خطوط سیاه هستند و نقش حیوان، به خصوص پرنده بیشتر از نقش گیاه بر روی این سفال ها دیده می شود.

    پاسخ

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

    پیج اینستاگرام ملک مارکت را فالو کنید