سد طالقان کجاست؟

سد طالقان کجاست

سد طالقان کجاست ؟

سد طالقان کجاست و چگونه می توان از این سد زیبا بازدید کرد و این که چه جاذبه های طبیعی و امکاناتی جهت اتراق و تفریح در مجاورت سد و دریاچه طالقان وجود دارد، همگی می توانند از جمله موضوعاتی باشند که در ذهن علاقه مندان به گردشگری در منطقه طالقان شکل گرفته اند و به دنبال پاسخ مناسبی برای آن ها هستند.

سد مخزنی طالقان بر روی رودخانه شاهرود و با هدف ذخیره سیلاب های بهاره این رود، در منطقه زیبا و سرسبز طالقان در استان البرز که در فاصله 120 کیلومتری از تهران و 90 کیلومتری از کرج قرار دارد، احداث شده است. مخزن سد طالقان قابلیت ذخیره حدود 420 میلیون متر مکعب آب را در خود دارد. عملیات ساخت این سد که از بزرگترین و مهم ترین سدهای کشور به شمار می رود، در سال 1381 آغاز شد و سرانجام در سال 1385 به بهره برداری رسید.

مسیر دسترسی به سد طالقان از کجاست ؟

برای رفتن به سد طالقان از تهران، ابتدا در اتوبان تهران کرج حرکت کنید تا به کرج برسید و سپس مسیر اتوبان کرج قزوین را در پیش بگیرید و 4 کیلومتر بعد از آبیک، وارد جاده اختصاصی طالقان شوید. بعد از پشت سر گذاشتن زیاران و طی مسافتی 28 کیلومتری و عبور از گردنه ابراهیم آباد، وارد منطقه طالقان شوید. از گردنه که پایین بیایید سد طالقان را می بینید. حال که می دانید سد طالقان کجاست برای رسیدن به آن جا کافی است در جاده طالقان حرکت کنید تا به دوراهی برسید.

هر راه شما را به یک سمت سد و دریاچه می رساند. برای رفتن به جنوب سد، در جاده کلانک به سمت کلوندر حرکت کنید و برای رفتن به شمال آن، به سمت زیدشت حرکت کنید. از زیدشت، فشندک و باریکان عبور کنید و در دوربرگردان دور بزنید و سپس در جاده دنبلید آردکان میراش حرکت کنید.

ماهیگیری در سد طالقان

گردشگری در سد طالقان

در پشت سد، دریاچه طالقان که یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان البرز به شمار می رود و حدود 10 کیلومتر طول دارد، قرار گرفته است. وجود سد و دریاچه طالقان سبب شده است تا این منطقه آب و هوای مساعد، رطوبت مناسب و خاک حاصلخیزی داشته باشد به همین دلیل زمین های مجاور دریاچه پوشیده از مراتع و چمنزارهای سبز و خرمی است که محل مناسبی برای پیک نیک، اتراق و تفریح در کنار خانواده و یا دوستان محسوب می شوند.

شاید این موضوع که سد طالقان کجاست و دریاچه پشت سد چه تاثیراتی بر محیط زیست منطقه دارد، برای علاقه مندان به طبیعت و طبیعت گردی حائز اهمیت باشد. سرسبزی زمین های اطراف سد به دلیل وجود گیاهانی همچون آویشن، بومادران، ریواس، شنگ، کاسنی، گون و گل های شقایق و درختان گردو، زالزالک، گلابی، بادام و سیب می باشد.

در هر فصلی از سال می توان از سد و دریاچه طالقان بازدید کرد اما زیبایی دریاچه و کوه های اطراف آن در بهار بسیار بیشتر است. به همین دلیل بهترین زمان سفر به این منطقه و سپری کردن اوقاتی خوش در کنار سد و دریاچه، فصل های گرم سال یعنی بهار و تابستان می باشد.

ماهیگیری در سد طالقان

دریاچه طالقان زیستگاه ماهی های متنوعی نظیر کپور، قزل آلای رنگین کمان و زردپر می باشد که اهمیت فراوانی در حفظ اکوسیستم این دریاچه دارند، از این رو ممکن است صید ماهی در این دریاچه در فصول خاصی از سال غیرمجاز و یا منوط به دریافت مجوز از اداره محیط بانی باشد. اما در صورت آزاد بودن ماهیگیری در روزهای خاص، می توان به ماهیگیری در دریاچه سد طالقان پرداخت.

شاید دانستن این موضوع که سد طالقان کجاست و دریاچه پشت سد چه ویژگی هایی دارد، برای علاقه مندان به غواصی نیز جالب باشد زیرا سایت غواصی طالقان از سایت های فعال در کشور است و دوره های غواصی در این دریاچه نیز برگزار می شود.

ماهیگیری در سد طالقان

    پاسخ

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

    پیج اینستاگرام ملک مارکت را فالو کنید