رامجین کرج

رامجین از شهرستان های ساوجبلاغ است که در جاده سهیلیه قرار دارد. این منطقه چشم نواز به دلیل آب و هوای مناسب افراد زیادی را به خود جذب کرده و رفت و آمد به سمت رامجین بسیار راحت می باشد.  همین مورد باعث شده افراد زیادی به این منطقه علاقمند شوند.

آرامش و زیبایی این منطقه شرایط مناسبی برای افرادی که نیاز به تفریح دارند را فراهم کرده است. و سبب شده تا اکثراً به فکر ساخت و خرید ویلا در رامجین افتاده باشند. رامجین ویژگی های بسیاری دارد که در ادامه این مقاله سعی داریم آن ها را برای شما شرح دهیم.

آب و هوای منطقه رامجین

منطقه رامجین کرج دارای آب و هوای معتدل است. که علاوه بر زمین های زراعی و کشاورزی دارای نعمت های فراوانی از جمله سبزیجات، سیفی جات و میوه های سرد سیر مثل شلیل و هلو است. از مهمترین و بهترین محصولات کشاورزی این روستا می توان به انگور شاهانی و سیب گلاب اشاره کرد که به دلیل دارا بودن آب و هوای مناسب و امکانات رفاهی مورد توجه گردشگران برای تعطیلات آخر هفته، خرید ویلا و زمین قرار گرفته است.

جالب است بدانید که آب روستای رامجین از رود کردان و قنات تامین می شود. و دارای آب شرب، برق، لوله کشی گاز و تلفن است.

جمعیت رامجین

جمعیت رامجین بر اساس سرشماری ای که در سال ۱۳۹۵ انجام شده ۴۵۶ خانوار و ۲۰۰۰ نفر بوده است. همچنین به دلیل داشتن باغ های کشاورزی و وجود کار روی زمین های کشاورزی، دارای مهاجران افغان است.

 

جاذبه های تاریخی و مذهبی رامجین

از  جمله جاذبه های تاریخی و گردشگری رامجین می توان به امامزاده شعیب الدین (ع) و امازاده کمال الدین در روستای رامجین که در بخش چهارباغ اشاره کرد.

بنای این امامزاده ها به دوره صفوی بر می گردد. نوع ساخت آنها به صورت تک ایوانه باگنبدی به شکل مخروطی است. ساخت این امامزاده ها با خشت و آجر بوده که اخیراً مرمت شده اند.

تپه قدیمی روستای رامجین

دررگذشته این ناحیه محل سکونت افرادی بود که پیش از اسلام در آن جا زندگی می کردند. این تپه قدیمی در اطراف ساوجبلاغ و  چهار باغ در رامجین بنا شده است.

 

تپه قدیمی باغ سرهنگ در رامجین

ارتفاع این تپه حدودا 16 متر است. تپه باغ سرهنگ در ساوجبلاغ  طرف های باغ سرهنگ در رامجین واقع گردیده است. قدمت این تچه به زمان پبش از اوایل اسلام مربوط می باشد. که در دوران  قدیم دژ بسار مقاومی از خشت بوده است.

 

معنی کلمه رامجین

رامجین در فرهنگ لغت دهخدا: (اِخ ) دهی است از دهستان افشاریه ساوجبلاغ شهرستان کرج در 23 هزارگزی باختری کرج و هفت هزارگزی راه شوسه ٔ کرج به قزوین . این دهکده در جلگه واقع شده ودارای آب و هوای معتدل و 762 تن سکنه میباشد. آب آن از قنات و رود کردان تأمین میشود. و محصول آن غلات ،صیفی ، بنشن ، چغندرقند و انگور و شغل اهالی کشاورزی و گله داری است . از کنار راه شوسه ٔ کرج – قزوین از طریق قهوه خانه ٔ علیخان سلطانی میتوان ماشین برد. از بناهای قدیمی مزار دو امام زاده دارد که یکی به امامزاده شعیب مشهور است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).

    پاسخ

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*