روستای قوهه کرج

روستای قوهه

 

 

استان البرز روستاهای زیادی دارد که نام آنها برای بسیاری از مردم آشنا نیست. روستاهایی که بدون شک قطعه‌ای از بهشت گم شده ایران به حساب می آیند. یکی از این روستاهای زیبا قوهه نام دارد.
دلیل انتخاب اسم قوهه براساس شنیده‌های مردم محلی در گذشته است. در نزدیکی این روستا تپه‌ای وجود داشت که دور تا دور آن را گودالی پر از آب احاطه کرده بود. این مکان  محل مناسبی برای زندگی قوهای مهاجری شده بود که هرساله در فصل پاییز به این منطقه پرواز می‌کردند. معنای محل زندگی قوها دردل شهرستان ساوجبلاغ قرارگرفته و بیش تر از دو هزار و 500 نفر جمعیت ثابت دارد. این روستای بکر وبسیار زیبا به دلیل ویژگی‌های خاص جغرافیایی خود درتمام فصل ها گردشگرهای زیادی را به سوی خود جلب می کند.

نام این روستا در سفرنامه ناصرخسرو آمده ‌است.

جمعیت روستای قوهه البرز

جمعیت این روستا 2 هزار و 100 نفر درقالب 570 خانوار می باشد.
البته به جز روستانشینان بومی و ایرانی، حدود 125 خانوار از افاغنی هستند که از سال‌ها قبل به این منطقه مهاجرت کرده‌اند.
البته به جز جمعیت ثابت در فصل تابستان و اوقاتی که هوا برای گردش مناسب باشد، جمعیت شناور این روستا به حدود 3 هزار و 500 نفر نیز می‌ رسد.
لازم به ذکر است بیشتر گردشگرانی که به قوهه سفر می کنند به نوعی با ساکنین این روستا آشنا و فامیل هستند. که متاسفانه به دلیل ضعف دستگاه های گردشگری در موضوع اطلاع رسانی در فضای مجازی گروه‌های گردشگری به ندرت از این روستا بازدید می‌کنند.
خوشبختانه اهالی این روستا سالها است از نعمت های گاز، آب، برق و تلفن برخوردار هستند و دراین زمینه مشکلی ندارند.

 

شغل و محصولات کشاورزی

به دلیل آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز روستای قوهه شغل اکثر اهالی این روستا کشاورزی و باغداری است. مردم در زمین‌های خود محصولاتی مانند:  جو، گندم، انگور و صیفی جات کِشت و برداشت می کنند.

 

جاذبه‌های تاریخی و گردشگری

‌در این روستا امام زاده‌ای برهان الدین(ع) وجود دارد که اهالی این روستا و زائران روستاهای اطراف را برای گرفتن حاجت به سمت خود جذب می کند. به طوری که در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) تعداد زائران این امام زاده به 20 هزار نفر می‌رسد.

تپه باستانی قوهه: این محوطه باستانی که گویا محل سکونت مردمانی در دوره پیش از تاریخ و دوران قبل اسلام و دوران اسلامی بوده است شامل تپه ای به ارتفاع 17 متر و محوطه باستانی آن در موقعیت روستای قوهه از توابع شهرستان ساوجبلاغ قرار گرفته است.

 

    پاسخ

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*