مشکلات شهرک شهید باقری

مشکلات شهرک شهید باقری

مشکلات شهرک شهید باقری

مشکلات شهرک شهید باقری در سال های اخیر سبب کاهش محبوبیت آن در میان خریداران ملک در منطقه 22 تهران شده است و حتی بسیاری از ساکنان این شهرک نیز بارها به فکر نقل مکان به محله دیگری در این منطقه افتاده اند.

شهرک شهید باقری که یک منطقه مسکونی نوساز بوده و ساختمان هایی با بافت جدید و مدرن دارد و از امکانات رفاهی و تفریحی نسبتا مناسبی برخوردار می باشد، این روزها با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کند که بر کیفیت زندگی ساکنان آن تاثیرگذار بوده است. مشکلاتی که اغلب آن ها قابل حل بوده و می تواند این شهرک را به جایگاه واقعی خود نزدیک تر کند.

شهرک شهید باقری کجاست؟

شهرک شهید باقری در شمال غرب تهران و در منطقه 22 تهران واقع شده است. این شهرک که به یاد سردار شهید حسن باقری از فرماندهان دفاع مقدس نامگذاری شده است، از دسترسی بسیار خوبی برخوردار می باشد. شهرک شهید باقری از شمال به جاده پنج آبشار، از جنوب به بزرگراه شهید خرازی، از شرق به جاده بهارستان و از غرب به بن بست ظفر منتهی می شود.

باتوجه به نوساز بودن و قدمت پایین شهرک شهید باقری، ممکن است امکانات آن با محله های قدیمی تر قابل مقایسه نباشد. اما این شهرک از امکانات عمومی همچون مساجد و مراکز تفریحی، حسینیه ها، بازار میوه و تره بار، مغازه های محلی و امکانات رفاهی مناسبی برخوردار است که برای رفاه حال ساکنان آن فراهم شده است. با این وجود هنوز هم جا برای افزایش امکانات این شهرک و توسعه خدمات رفاهی آن وجود دارد که می تواند به رفع مشکلات شهرک شهید باقری کمک شایانی نماید.

مشکلات شهرک شهید باقری چیست؟

بخش عمده ای از مشکلات شهرک شهید باقری ناشی از نبود زیرساخت های مناسب در این شهرک است که باتوجه به تازه تاسیس بودن آن قابل برطرف کردن می باشد. اما برخی دیگر از مشکلات تنها مختص این شهرک نبوده و ناشی از مشکلات منطقه 22 می باشد که نیازمند پیگیری بیشتر است.

شهرک شهید باقری

کیفیت نامناسب آب آشامیدنی

از آنجایی که چگونگی تامین آب آشامیدنی یک منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است، کیفیت نامناسب آن نیز می تواند به عنوان مشکلی بزرگ برای ساکنان منطقه به شمار رود. علیرغم اعلام مسئولین مبنی بر تامین آب آشامیدنی این شهرک از چاه های باکیفیت، ساکنان از وضعیت آب این منطقه رضایت نداشته و کیفیت نامطلوب آب آشامیدنی را یکی از مهم ترین مشکلات شهرک شهید باقری می دانند.

میزان رسوبات آب این منطقه بالا بوده و می تواند در دراز مدت اثرات نامطلوبی بر سلامت ساکنان آن داشته باشد. همچنین وجود نمک ها و رسوبات فراوان در آب این منطقه، در شیرآلات و لوله های ساختمان های مسکونی آن نیز رسوب کرده و سبب ایجاد ظاهری نامناسب و از کارافتادگی آن ها می شود.

کمبود فضای سبز شهرک شهید باقری

وجود فضای سبز در هر محله و شهرک، علاوه بر ایجاد حس نشاط، سرسبزی و شادابی، باعث بهبود کیفیت هوا و تلطیف محیط آن محله می شود. اما متاسفانه شهرک شهید باقری از این فضای زیبا بهره چندانی نبرده است.

در هنگام طراحی فضاهای شهری شهرک شهید باقری، فضای بسیار زیادی به عنوان باغچه جهت کاشت گل ها، گیاهان و درختان در نظر گرفته شده است که تنها برخی از آن ها پوشیده از گیاهان بوده و بسیاری دیگر با ضایعات پوشانده شده اند. باتوجه به آنچه که بیان شد، کمبود فضای سبز را می توان یکی از مشکلات شهرک شهید باقری برشمرد که به راحتی قابل حل می باشد.

وجود نخاله های ساختمانی در کوچه ها و خیابان ها

شهرک شهید باقری که از محله های نوساز منطقه 22 به شمار می رود، به دلیل انجام ساخت و سازهای فراوان، در اطراف کوچه ها و خیابان های آن معمولا نخاله های فراوانی به چشم می خورد. از این رو وجود نخاله های ساختمانی در کنار کوچه ها و خیابان ها را می توان یکی از مشکلات شهرک شهید باقری عنوان کرد.

مقداری از این نخاله ها، حدود 5 سال است که در این شهرک انباشته شده و کسی نسبت به جمع آوری آن ها اقدامی نکرده است. به همین دلیل معمولا هنگام وزش باد، علاوه بر پراکنده کردن ضایعات، خاک انباشته شده روی آن ها نیز در هوا پخش می شود و کیفیت هوا را کاهش می دهد.

نبود انشعابات فاضلاب

تمامی قسمت های شهرک شهید باقری به انشعاب فاضلاب متصل نیستند، در نتیجه فاضلاب تولید شده به چاه های این شهرک ریخته می شود. باتوجه به اینکه تعداد آپارتمان های شهرک شهید باقری بسیار زیاد است، به چاه های زیادی نیز برای ورود فاضلاب و تخلیه پساب های خانگی نیاز است. به همین دلیل کافی نبودن تعداد چاه ها، مشکل زود پر شدن آن ها و همچنین نیاز مکرر به تخلیه چاه ها را می توان از مشکلات شهرک شهید باقری عنوان کرد که گمان می رود با تلاش مسئولان مربوطه در سال های آینده قابل حل باشد.

فاضلاب شهرک شهید باقری

انباشت زباله در برخی از مناطق شهرک

متاسفانه انباشت زباله در برخی از مناطق شهرک شهید باقری مشکلاتی رابرای ساکنان این شهرک ایجاد کرده است. قسمت هایی از این شهرک به عنوان محلی برای جمع آوری زباله های کارخانه ها و شرکت های مجاور استفاده می شود که علاوه بر از بین بردن چهره زیبای شهرک، بوی نامطبوعی نیز ایجاد می کنند.

بوی بد و نامطبوع ناشی از تجمع زباله ها که همواره در برخی منازل و کوچه های شهرک به مشام می رسد، از جمله مشکلات شهرک شهید باقری است که سبب نارضایتی ساکنان آن شده است و می تواند برای سلامت اهالی این شهرک نیز مخاطره آمیز باشد.

عدم دسترسی به مدارس دولتی

تعداد مدارس دولتی موجود در منطقه 22 تهران بسیار کم بوده و پاسخگوی نیاز ساکنان این منطقه نمی باشد، از این رو پراکندگی مدارس دولتی در محله های مختلف این منطقه از الگوی مناسبی برخوردار نمی باشد.

جمعیت کثیری از ساکنان شهرک شهید باقری را خانواده های جوان و میانسالی تشکیل می دهند که به مدارس مناسبی برای تحصیل فرزندان خود نیاز دارند. عدم دسترسی به مدارس دولتی و کمبود فضاهای آمزشی نسبت به جمعیت را می توان یکی دیگر از مشکلات شهید باقری برشمرد که خانواده ها را با مشکلاتی رو به رو کرده است و بسیاری از دانش آموزان را برای تحصیل به مدارس دیگر محله ها و مناطق رهسپار کرده است.

کمبود اماکن درمانی شهرک شهید باقری

کمبود اماکن درمانی نظیر کلینیک و درمانگاه یکی از مشکلات شهرک شهید باقری به شمار می رود که به توجه و رسیدگی ویژه از جانب مسئولان نیازمند است. در سال های اخیر پایگاه سلامت همدلی در شهرک شهید باقری به وجود آمده است اما متاسفانه از وسعت مناسب و تجهیزات کافی برای برطرف کردن نیازهای تمام جمعیت ساکن در این شهرک برخوردار نمی باشد. از این رو نیاز به تاسیس حداقل دو پایگاه سلامت دیگر برای شهرک شهید باقری احساس می شود تا بتواند در مواقع ضروری نیاز تمامی ساکنان این منطقه را مرتفع ساخته و مراجعه به مراکز درمانی خارج از شهرک را به حداقل برساند.

خانه بهداشت شهرک شهید باقری

مشکلات شهرک شهید باقری چگونه حل می شود؟

به منظور حل مشکلات شهرک شهید باقری برنامه های بلند مدت و کوتاه مدتی در زمینه های مختلف در نظر گرفته شده است که با اجرایی شدن آن ها، بخش عمده ای از این مشکلات برطرف شده و شهرک شهید باقری به محله ای ایده آل برای زندگی تبدیل می شود. باتوجه به ساخت و سازهای فراوان در این منطقه، انتظار می رود روند پیگیری و حل مشکلات تسریع شود.

ایجاد و راه اندازی تصفیه خانه شماره 6 و تامین آب شهرک شهید باقری از طریق سدها را می توان از جمله راه حل های برطرف کردن مشکلات کیفیت آب آشامیدنی این شهرک برشمرد. شهرداری منطقه 22 برای حل مشکل انباشت زباله در برخی زمین های این شهرک نیز اقداماتی اندیشیده و با فرستادن اخطار به صاحبان زمین ها نسبت به رفع مشکل اقدام کرده است. همچنین امکان اتصال شهرک شهید باقری به شبکه فاضلاب منطقه 22 نیز تا 4 سال آینده فراهم خواهد شد.

    پاسخ

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

    پیج اینستاگرام ملک مارکت را فالو کنید