هیو کرج کجاست ؟ همه چیز درباره روستای هیو کرج

هیو کرج کجاست

هیو کرج کجاست ؟ چه آب و هوایی دارد؟ فاصله آن تا تهران چقدر است؟ وضعیت کشاورزی و باغداری در هیو کرج چگونه است؟ پاسخ تمامی سوالات خود را در این مطلب از وبلاگ ملک مارکت خواهید یافت.

هیو روستایی خوش آب و هوا از توابع شهرستان ساوجبلاغ، بخش مرکزی در استان البرز است. جمعیت این روستا حدود 9000 نفر می باشد. این منطقه که قدمتی 2000 ساله دارد، دارای اماکن تاریخی بسیاری است. روستای هیو کرج از نظر سطح امکانات عمومی بسیار پیشرفت کرده که باعث شده از آن به عنوان شهرک هیو یاد کنند. زبان مردم محلی ترکی است و از نامهای قدیمی و باستانی قابل استناد این منطقه می‌توان به هوریاوین (سرزمین مردمان آریایی) آریاوین و هیوین نام برد که امروزه با گذر زمان، با نام هیو شناخته می‌شود.
حال که متوجه شدید هیو کجاست، بد نیست تا با ویژگی های این منطقه نیز بیشتر آشنا شوید.

نقشه روستای هیو

 

موقعیت جغرافیایی هیو البرز

موقعیت جغرافیایی روستای  هیو بصورت زیر می باشد:

از شمال: با رک شلمزار، سیراب، ابراهیم آباد و کلانک

از جنوب: با نظر آباد، شهرک دنگیزک، بختیار و تنکمان

از شرق: با نمازی، خور، فشند و شهر جدید هشتگرد

از غرب: با آبیک، گازرسنگ و قارپوز آباد

به دلیل آسفالت بودن جاده دسترسی راحتی به روستاها و شهرک های اطراف دارید.

  • مسیر حرکت از تهران به سمت هیو

جاده تهران کرج را در پیش گرفته و پس از رسیدن به کرج، وارد جاده کرج قزوین شوید، جاده را تا جایی ادامه می دهید که به خروجی روستای هیو برسید، این خروجی دقیقا قبل از خروجی نظر آباد کرج قرار گرفته است.

فاصله هیو تا تهران

مناطق دیدنی روستای هیو ساوجبلاغ

  • آسیاب های روستای هیو

از بناهای مهم و تاریخی روستای هیو ساوجبلاغ، آسیاب حاج رحیم است. این بنای قدیمی در مرکز روستا واقع شده است که تا مدتی قبل نیز مورد استفاده قرار می گرفت. سابقه آسیاب به دوره قاجاریه و با مصالح سنگ و ملات ساخته شده و مثل دیگر آسیاب ها دارای چندین بخش است که در مجموع یک آسیاب کامل را تشکیل داده است.

از جمله آسیاب های قدیمی شهرک هیو می توان به هشت آسیاب و آسیاب حضرت عباس هم اشاره کرد. که محل تهیه آرد مصرفی روستا بوده است.

 

آسیاب قدیمی حاج رحیم روستای هیو

 

  • تپه های روستای هیو

شهرک قدیمی هیو به دلیل پیشینه تاریخی ای که دارد، محل استقرار دژ گبران  (زندگی ارباب و رعیتی) بوده است. به همین دلیل تپه های تاریخی زیادی در دل خود جای داد ست. از جمله این تپه ها می توان موارد زیر اشاره کرد.

1_ تپه باستانی منجوق تپه هیو این منطقه شامل قطعات و مهره‌های سفالی و خمیر شیشه مربوط به دوران تاریخی و قبل تاریخ است. احتمال می رود این محوطه باستانی زمانی پوشیده از جنگل بوده که امروزه تخریب گردیده است.

2_ تپه واسوار هیو

این تپه باستانی در موقعیت هفت کیلومتری روستای هیو قدیمی قرارگرفته است و شامل خرده سفالهایی از دوران اسلامی می باشد. نام دیگر این تپه واسوار است.

از جمله تپه های قدیمی در این روستای می توان به تپه دوبرادر هیو و تپه حاج بیان هیو اشاره کرد. که هرکدام طبیعت زیبای خود را دارند.

 

  • گورستان های هیو

1_ گورستان باستانی چمورک این محوطه باستانی در موقعیت چمبورک روستای هیو کهن واقع شده است. در حال حاضر قسمتی از آن به شکل باغ در آمده و شامل قطعات سفالهای مربوط به دورههای مختلف می باشد.

در این روستای زیبا و تاریخی آرامستان های بسیاری وجود دارد که محل دفن افراد مختلفی است. از جمله این آرامگاه ها می توان به آرامستان رقیه (س)، آرامستان قدیم شهرک هیو و آرامستان چمورک اشاره کرد.

 

  • غار هیو

آب چشمه غار هیو در دره واسوار دیده می شود که منشع آن قله شاه نشین است. این غار در شمال غربی هیو، در دامنه کوه و دره تفریحی واسوار واقع ‌شده است. این غار واسوار نیز نامیده می شود. دهانه ورودی آن ۶۰سانتی متز است که شیب زیاد ورود به آن را مشکل کرده است. بدنه اصلی غار شامل تالار بزرگی است که ارتفاع آن در قسمت‌هایی به بیش از ۲۳متر می رسد.
برای دسترسی به این غار باید از انتهای شمالی روستای هیو خارج شد و از طریق جاده‌ای خاکی به سمت شمال غرب حرکت کنید، بعد از گذشتن از باغ‌های روستای هیو و گذر از رودخانه‌ای که به سمت غرب می‌رود و بعد از رسیدن به دومین آب بند سیمانی و بزرگ، به سمت تپه آن سوی رود رفته و بالای تپه می‌توان دهانه چاه مانند غار را یافت.

 

آثار باستانی روستای هیو

  • حمام تاریخی هیو

این حمام  که بخشی از آن ترمیم و مورد بازسازی قرار گرفته متعلق به 150 تا 200 سال پیش است. مصالح اصلي به کار رفته در آن ساروج، سنگ و قلوه سنگ است. سقف اين حمام با طاق عرقچين ساده پوشيده شده که در نوع خود بینظير است. اجزاي اين حمام شامل مخزن آب، خزانه، حوض، گرمخانه، نظافت خانه و غيره است و ‏زمان ساخت آن مربوط به دوره قاجاریه می باشد.

 

حمام 200 ساله هیو

 

  • قلعه گبران

این قلعه تاریخی مربوط به دوره سلجوقیان بوده که در قسمت غربی روستای هیو بنا شده است. امروزه قسمت زیادی از آن تخریب شده ولی با توجه به قسمت های باقی مانده، احتمالاً با قلعه‌های اطراف به‌ خصوص ارزنگ قلعه فشند و بز قلعه (شاه طهماسب) که مشرف به دشت جارو در منطقه اشتهارد است رابطه داشته‌است. دو حفره در داخل تپه اصلی کنده شده و مربوط به بنای اصلی می‌باشد که احتمالاً آب انبار یا راه مخفی بوده‌است. این قلعه از قسمت شرقی و جنوبی با دیوارهای سنگی و از قسمت غرب به پرتگاه و از سمت شمال به دروازه ورودی منتهی می‌شود. سفالینه‌هایی با لعاب فیروزه‌ای، لاجوردی و قهوه‌ای و بدون لعاب، نخودی در این منطقه پیدا شده است. همچنین برای طاخت قلعه از سنگ، آجر و خشت استفاده شده است.

قلعه گبران هیو

 

منطقه گردشگری سیراب

در انتهای هیو یک روستای دیگر به اسم روستای شلمزار وجود دارد. که بعد از بالا رفتن  از ارتفاعات شمالی و پشت سر گذاشتن جاده خاکی، به منطقه بکر و دست نخورده ای به اسم سیراب می رسیم. منطقه ای یلاقی و سر سبز که جاذبه های گردشگری بسیاری در دل خود جای داده است. وجود چشمه های مختلف، قنات کهریز و جنگل های سر سبز توجه بسیاری از مسافران را به خود جلب کرده است.

از جمله مناطق گردشگری و زیارتی سیراب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امام زاده سیراب

امامزاده موسی کاظم (ع) که در منطقه سیراب قرار دارد، یک قطب زیارتی برای روستای هیو محسوب می شود. نسبت این امام زاده به امام هفتم برمیگردد. در نزدیکی این زیارتگاه رود خانه ای زیبا جاری است که برای رسیدن با آن می بایست مسیر نسبتاً کوتاهی را پیاده روی کرد.

جالب ایت بدانید پارکینگ این مکان زیارتی یکی از نقاطی است که کوهنوردان مسیر حرکت خود را به سمت فتح قله آسمان کوه آغاز می کنند.

امام زاده موسی هیو

 

موزه روستايي هيو

در اين موزه بيش از 250 شيء تاريخي و مردم شناسي به نمایش گذاشته شده است. که شامل انواع كوزه، آفتابه، گردسوزهاي دوره اسلامي و قاجاريه، وسايل و ابزار كشاورزي، اسباب خوراك پزي، چراغ هاي قديمي معادن زغال سنگ، تجهيزات آهنگري، صحافي، نسخ خطي تعزيه، اسناد قديمي، تابلوهاي نقاشي، ميناتور، فرش، گليم و … می باشد.

همچنین وجود دو خانه قدیمی در روستای هیو محل مناسبی برای جذب گردشگران است. وجود خانه های قدیمی باعث آشنایی عموم مردم با نحوه زندگی ساده و بی آلایش مرم هر منطقه می باشد. حتی در آغاز شب می توان به بام روستا هیو رفت و آرامش روستا را در کنار چراغ های خانه های روشن به زیر نور ماه نگاه کرد و و صدای طبیعت لذت برد.

معادن زغال سنگ هیو

ساکنین شاغل در هیو بیشتر صنعتی هستند. به طوری که اولین معادن ذغال سنگ ایران را هیو وجود داشته است.  همه این ها سبب شده است که مردم هیو افرادی صنعتی باشند و سطح توسعه مردم فراتر از یک روستایی باشد.

 

شهری زیر زمینی هیو

با قدمتی بیش از 2 هزار سال قرار دارد که زمانی مخصوص معدندارن هیو بوده است.

این معدن داران برای زندگی و نگه داری احشام خود شهر زیر زمینی مذکور را ساخته و از آثار و شواهد بر می آید که به آن رونق هم داده بودند.

این منطقه در مجاورت کوههای البرز قرار دارد و دارای مناظر زیبا در دامنه این کوهها است، در گذشته نه چندان دور در این روستا اکثریت مردم به کار معدن مشغول بودند که محصولات معدنی ذغال سنگ عمده ترین آن بود.

شهر کهن هیو شهر زیر زمینی هیو

 

آب و هوای هیو کرج چگونه است؟

هیو منطقه ای خوش آب و هوا می باشد که دارای تابستان هایی فوق العاده خنک و زمستان هایی نسبتا سرد می باشد. منطقه هیو کرج، بهترین منطقه برای اهالی تهران و کرج  جهت گذران اوقات فراغت است. روستای هیو به دلیل قرار گرفتن در مجاورت رشته کوه های البرز، منطقه ای بادخیز است و در تابستان بادهای نسبتا خنکی در آن می وزد. بهترین فصل برای کشاورزی و گذران تعطیلات در هیو، 6 ماهه اول سال یعنی فصول و بهار و تابستان می باشد.

روستای هیو کرج

 

کشاورزی و باغداری در هیو کرج

روستای هیو کرج در گذشته دارای مناطق جنگلی وسیع و یک رودخانه پر آب بوده است که اکنون از مناطق جنگلی چیزی به جا نمانده و رودخانه آن مانند گذشته پرآب نیست. از اصلی ترین دلایل کاهش سرسبزی روستا در سالهای اخیر، افزایش جمعیت و رشد ساخت و سازها بوده که سبب شده تا کشاورزی و باغداری در روستای هیو همانند گذشته رونق چندانی نداشته باشد.

 

مراکز عمومی و خصوصی
در تصویر زیر می توانید به صورت جامع و کامل امکانات عمومی موجود در روستای سرخاب کرج اعم از مراکز دولتی را مشاهده کنید.

مکان های عمومی و دولتی هیو

خرید ویلا در هیو کرج

جهت خرید ویلا، زمین یا باغ ویلا در هیو کرج، یا آگاهی از قیمت ها و شرایط فروش، با کارشناسان ما در ملک مارکت تماس بگیرید.

 

پیام بگذارید