کردان کرج کجاست ؟ همه چیز درباره کردان

کردان کرج کجاست

کردان روستایی در 65 کیلومتری استان تهران و 25 کیلومتری کرج با وسعتی به میزان 104 هکتاراست که در سال‌های اخیر به یکی از محبوب‌ترین مقاصد تفریحی پایان هفته تبدیل شده است. نزدیکی کردان به کرج باعث شناخته شدن این منطقه به کردان کرج گردیده است .

کردان کرج منطقه‌ای سرسبز و خوش آب و هوا است که در آن چیزی جز باغ‌های زیبا و بزرگ نمی‌بینید. در کردان نه خبری از دود هست، نه ترافیک و نه ساختمان‌های بلند و پر سروصدا و نه هیچ چیز دیگری که خاطرتان را بیازارد. وجود منطقه کردان در دامنه کوهستان باعث گردیده تا آب و هوایی دلپذیر داشته باشد به گونه ای که شناخته ترین منطقه استان البرز است . جمعیت کردان بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن ۴۵۰۰ نفر است.

شناسنامه (تاریخچه)  کردان :

طبق مستندات موجود از قبیل اشیاء کشف شده و نقشه‌های قدیمی، روستای کردان قدمتی هزار ساله دارد و پیدایش آن به پیش از قرن ششم هجری قمری می‌رسد. در آن زمان کردان مرکزی سیاسی و نظامی بوده است.

موقعیت جغرافیایی کردان کرج :

موقعیت جغرافیایی کردان کرج بصورت زیر می باشد:

از شمال: با کوهسار

از جنوب: سعیدآباد و سرخاب

از شرق: با برغان، آتشگاه

از غرب: با شهرجدیدهشتگرد و هشتگرد

مسیرهای دسترسی به کردان کرج :

اگر قصد عزیمت از تهران به کردان را جهت گذراندن تعطیلات آخر هفته را دارید میتواند از اتوبان تهران-کرج استفاده نموده و پس از گذشتن از کرج و طی مسافتی در اتوبان کرج-هشتگرد میتوایند تابلوی ورودی به کردان ببنید و از طریق جاده آن به کردان برسید.

در اینجا فاصله کردان با دو منطقه که بیشترین رفت و آمد را دارند مشخص کردیم.

فاصله کردان تا تهران: برای حرکت کردن به مقصد تهران 2 مسیر روی نقشه مشخص شده است. که به طور میانگین از نظر زمانی 55 دقیقه و از نظر مسافتی 60 کیلومتر در راه هستید.

فاصله کردان تا کرج: برای رفتن به کرج 2 مسیر در دسترس است. که به صورت تقریبی از نظر زمانی 25 دقیقه و از نظر مسافتی 18 کیلومتر در راه هستید.

 کردان البرز از قسمت شمالی به جاده کوهسار و از قسمت جنوبی با اتوبان کرج قزوین ارتباط جاده ای مناسبی دارد.

آب و هوای کردان کرج چگونه است؟

کردان به دلیل قرارگرفتن در دامنه کوهستان به لحاظ آب وهوایی، منطقه ای خوش آب و هوا با هوایی معتدل در تابستان و سرمایی ملایم در زمستان است. کردان به دلیل آب و هوایی که دارد، دارای باغ ها و مناطق سرسبز فراوانی است که می تواند روح هر رهگذری را جلا دهد. در فصل تابستان، کردان دارای هوای معتدل و نسبتا خنکی می باشد و می تواند برای ساکنین تهران و حتی کرج، بهترین مکان برای دور شدن از شلوغی های شهری باشد. عبور رودخانه کردان از داخل کردان منظره و جلای خاصی به این منطقه داده است که در اطراف آن ویلاهای لوکس ولاکچری بسیاری ساخته سده است.

کشاورزی و باغداری در کردان کرج

کشاورزی در کردان کرج به دلیل آب و هوا و خاک حاصلخیزی که دارد، از رونق بالایی برخوردار است. در کردان به وفور می توانید باغ میوه هایی نظیر گیلاس، آلبالو، توت، زردآلو و گردو را مشاهده کنید. یکی از مهم ترین دلایل اصلی رونق کشاورزی و باغداری در کردان، قرارگیری در مجاورت رودخانه ارتفاعات کهار است، این رودخانه تمامی زمین های کردان را سیراب و از امتداد شمال شرق تا جنوب غرب کردان در حرکت است. وجود منابع آبی کافی و خاک حاصلخیز، کردان را به یکی از مهمترین قطب های کشاورزی در استان البرز تبدیل کرده است.

معرفی شهرک های کردان کرج

 • شهرک آرین

باغ شهر یا همان شهرک آرین در یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق توریستی کردان واقع شده است. مساحت این شهرک حدود 1700000 متر مربع است. که وجود نگهبانی 24 ساعته در کنار دیگر امکانات اقامت را برای مسافران راحت تر کرده است. وجود زمین هایی برای ورزش های گوناگون می تواند دلیل مناسبی برای انتخاب این مجموعه تفریحی و اقامتی باشد.

فاصله باغ شهرک آرین تا کردان 19 دقیقه است. که بعد از پیمودن 20 کیلومتر به این منطقه می رسید. موقعیت جغرافیایی شهرک شمال غربی کردان می باشد

 • شهرک طوبی

شهرک طوبی کردان که به باغ شهر طوبی نیز معروف است، یک منطقه توریستی مسکونی است. باغ شهر طوبی که در خوش آب و هوا ترین منطقه کردان یعنی کوهسار واقع شده است، بالای یک تپه‌ اختصاصی محصور قرار گرفته که این تپه حدود 7.5 هکتار وسعت داشته و از سطح دریا حدود ۱۶۰۰ متر ارتفاع دارد.

فاصله باغ شهرک طوبی تا کردان از نظر زمانی 16 دقیقه و از نظر مسافتی 9 کیلومتر است. همچنین در موقعیت جغرافیایی شمال غربی کردان قرار دارد.

 • شهرک صفاییه

شهرک صفاییه منطقه ای نزدیک به کردان است که امکانات فوق العاده را برای گردشگران و مسافران فراهم کرده است. این منطقه توریستی مسکونی در  خوش آب و هوا ترین منطقه واقع شده که با اقلیمی کوهستانی و ییلاقی، دارای آب وهوایی مطبوع و دلپذیر می باشد. شهرک صفاییه کردان یکی از مدرن ترین شهرک های منطقه کردان کرج به شمار می رود.

فاصله شهرک ییلاقی صفاییه تا کردان از نظر ساعتی 20 دقیقه است و از نظر مسافتی 14 کیلومتر در راه هستید. از نظر موقعیت جغرافیایی  در جنوب غربی کردان واقع شده است.

 • شهرک حافظیه

این شهرک که در ابتدای جاده کردان به برغان قرار گرفته، از آب و هوای معتدل، خاک حاصلخیز و طبیعت زیبای منطقه کردان بی بهره نمانده است و از شهرک های با سابقه در این منطقه به شمار می رود که بیش از 40 سال قدمت دارد.

قاصله زمانی شهرک حافظیه تا کردان 40 دقیقه است که بعد سپری کردن 33 کیلومتر به مقصد خود رسیده اید. که در موقعیت جغرافیایی جنوب شرقی کردان قرار گرفته است.

 

دهکده های کردان

منطقه کردان علاوه بر وجود شهرک های گوناگون، دارای 2 دهکده مدرن به نام های دهکده آرامش و دهکده سبز شرقی می باشد که هر دوی آنها در موقعیت شمال غربی قرار دارند.

از دهکده آرامش تا کردان 19 دقیقه فاصله زمانی و 20 کیلومتر فاصله مسافتی دارد.

از دهکده سبز شرقی تا کردان 15 دقیقه فاصله زمانی و 5 کیلومتر فاصله مسافتی وجود دارد.

 

معرفی اماکن کردان

روستای کردان یکی از قدیمی ترین مناطق ساوجبلاغ است که توجه علاقه مندان به تاریخ و آثار باستانی را به خود جلب کرده است. از جمله آثار تاریخی این روستا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • پل بانو صحرا: پل بانو صحرا را می توان یکی دیگر از مکان های تفریحی کردان کرج نامید. این پل که قدمت آن به دوران صفویه باز می گردد، از اندک آثار تاریخی است که از آن دوره در استان البرز باقی مانده است. این پل باستانی که بر روی رودخانه کردان و در روستای بانو صحرا واقع شده، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در ساخت این حمام از مصالحی مانند سنگهای قلوه رودخانه‌ای با ملات گچی آهکی است به کار رفته است.
 • پل کردان: این پل در ۲ کیلومتری این روستا قرار گرفته است. که از جنس سنگ و آجر، متعلق به عصر صفویه است و امروزه از آن تنها دو پایه و یک طاق باقی مانده است. همچنین تا زمان پادشاهان قاجار مورد استفاده قرار می گرفته اما با تغییر مسیر جاده، کارآیی خود را به صورت کامل از دست داده است.
 • حمام با نو صحرا: بانو صحرا از روستاهای دهستان چندار شهرستان ساوجبلاغ است که حمام آن با هزار و 426 متر ارتفاع از سطح دریا در نزدیکی پل قدیمی بانو صحرا قرار دارد. قدمت آن به اواخر دوره تاریخی قاجاریه بر می گردد. نام اثر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • برج آرامگاهی شاهزاده حسین: مربوط به دوره سلجوقیان است و در شهرستان ساوجبلاغ، روستای کردان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۸۲۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنای تاریخی با نمای آجری و پلانی خورشیدی شکل دارای ۳۴ کنگره به ارتفاع ۶ متر است. پوشش این گنبد دو پوشش از نوع عرقچین ساخته شده است. این مقبره در یک سرداب با طاق قوسی شکل و دیوار چینی قلوه سنگ قرار دارد.

 

پل کردان

 

اماکن تفریحی کردان

کردان به عنوان قطب گردشگری و روستای محبوب گردشگران شناخته شده است. نقاط تفریحی مختلف کردان می تواند بهترین انتخاب برای گذراندن تعطیلات درکنار خانواده و دوستان باشد. که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

 • رودخانه کردان: رودخانه بی نظیر کردان از شمال شرق روستا به سمت جنوب غربی جاری می شود. این رودخانه هستی بخش استان البرز از ارتفاعات و از قله های کهار سرچشمه می گیرد. کنار این رود که به چشمه کردان معروف است، می تواند محل مناسبی برای پیاده روی باشد.
 • مجتمع تفریحی ایثار:  این دهکده از بزرگ‌ترین و مجهزترین مراکز تفریحی، ورزشی و اقامتی کشور به شمار می‌آید که سالانه پذیرای بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی و سایر میهمانان است. و بهترین فرصت برای محک زدن میزان سلامتی هر دوست دار ورزش می تواند باشد. این مرکز در قسمت شمال غربی کردان واقع شده است.
 • کوهنوردی و سنگ نوردی:  کوه‌هایی که در روستای کردان قد برافراشتند که از شرق به طالقان و از غرب به کرج منتهی می شوند. این رشته کوه‌ های کم ارتفاع روستای آغشت را از هر دو طرف احاطه کردند. مسیر روستای آغشت به سمت روستاهای گلین رود، سپیداران و عالم زمین، یکی از بهترین مسیرهای کوه‌ پیمایی است که بسیار مورد توجه کوهنوردان می باشد. این مسیر زیبا تقریباً پنج تا شش ساعت در امتداد رودخانه طی می‌کنند.
 • سایت پروازی: سایت پروازی کردان یکی از معروف‌ترین تفریح های موجود و پر هیجان به حساب می‌آید. این مجموعه پروازی زیر نظر مدیر کل ورزش و جوانان استان البزر افتتاح شده است تا علاقمندان به ورزش‌های هوایی ساکن در استان البرز و استان تهران بتوانند از امکانات مناسبی در این جهت استفاده کنند. در این سایت هم امکان آموزش به علاقمندان وجود دارد و هم برای افراد ماهر امکان پرواز فراهم شده است. به طوری که امکان سوار شدن در هلیکوپتر و پاراگلایدر فراهم شده است.

مزایای خرید ملک در کردان چیست؟

 • کردان دارای آب و هوای فوق‌العاده عالی است.
 • اکثر ویلا‌ها در کردان از سند برخوردار هستند.
 • به تهران نزدیک است.
 • ارزش ملکی خوبی دارد و برای سرمایه‌گذاری مناسب است .
 • در صورت خرید زمین در کردان با رشد قیمتی بالا رو به رو می‌شوید .
 • دارای تنوع بسیار بالای ویلا در کردان هم از نظر قیمت و هم از جهت منطقه و امکانات مناسب‌ترین منطقه خرید ویلا در اطراف تهران

تمام کسانی که اشتیاق به سفر و طبیعت گردی هستند، می توانند با شرکت در کمپینگ های گوناگون لحظات خاطره انکیزی را به صورت گروهی در قطب گردشگری کرج سپری کنند.

 

کردان کرج به دلیل ویژگی های اقلیمی و جغرافیایی و آثار گردشگری و تاریخی که دارد، در سالهای اخیر به یکی از مهمترین مقاصد گردشگران و ساکنین تهران و کرج برای خرید ویلا، باغ یا باغ ویلا تبدیل شده است.

جهت خرید ویلا در کردان، یا آگاهی از قیمت ها و شرایط فروش، با کارشناسان ما تماس بگیرید

 

پیام بگذارید