راهنمای خرید ویلا

راهنمای ساخت ویلا

ویلا بنایی است که بر پایه ارتباط با طبیعت پیرامون ساخته می شود و در واقع عضوی از آن محسوب می گردد. ساخت این مکان با استفاده از یک طرح مناسب انجام می شود و هدف از ایجاد آن همگام شدن با طبیعت است. قدم زدن در محیطی آرام با هوای پاک روح و جان شما را سرزنده می کند و حسی متفاوت از زندگی در یک خانه معمولی را منتقل می نماید. ساخت خانه ویلایی در طبیعت همانند ساخت هر بنای دیگری نیازمند نقشه کشی اولیه و اجرای یکسری امور مربوط به ساخت و ساز است.

طراحی و اجرای ویلا بر اساس منطقه جغرافیایی و نوع آب و هوا صورت می گیرد. اگر به مناطق مختلف سفر کرده باشید مسلماً شاهد نماهای مختلفی برای ویلا بوده اید، زیرا این وضعیت جغرافیایی است که نوع مصالح کاربردی و معماری ویلا را تحت تاثیر قرار می دهد.

خرید ویلا و یا سرمایه گذاری برای ساخت آن آینده ای درخشان و سودآور به دنبال دارد؛ زیرا با افزایش جمعیت شهرها و شلوغ شدن آن ها افراد برای رفع دغدغه های فکری خود نیازمند محیطی آرام در کنار طبیعت هستند.

ویلایی که از استانداردهای لازم برخوردار بوده و امکانات رفاهی برای ساکنین فراهم نماید نه تنها از نظر مالی ارزش بالایی خواهد داشت، بلکه از نظر جسم و روحی نیز می تواند آرامش و خیالی آسوده برای افراد به ارمغان بیاورد. معماری داخلی و خارجی ویلا علاوه بر زیبایی و جذابیت باید بر اساس اصول مهندسی اجرا شود و مقاوم سازی های لازم برای آن نیز صورت گیرد.مراحل ساخت ویلا

طراحی ویلا

مهم ترین نکته در ساخت هر سازه ایجاد طرحی مناسب و برنامه ریزی برای شروع پروژه است. با کمک گرفتن از طراحان و معماران، گروه های تاسیساتی، استادکاران، مهندسین و… می توان برنامه ای منظم برای ساخت ویلا فراهم نمود. از زمان شروع پروژه ویلاسازی تا پایان آن از افراد مختلفی کمک گرفته می شود و تمام مراحل به همراه هزینه های صرف شده به صاحب ویلا گزارش داده خواهد شد.

گودبرداری

نقشه کشی یکی از اصول اصلی از نظر مهندسی است. ساخت ویلا در یک مکان مشخص صورت می گیرد و مسلماً پی کنی و دیوارچینی آن در آن مکان اجرا می شود. مکان اجرای پروژه را می توان با استفاده گچ و ریسمان مشخص نمود.

با انجام این کار راحت تر می توان پی کنی و فونداسیون را طبق نقشه ای که توسط مهندسین تهیه شده انجام داد. پس از تعیین محل فونداسیون اقدام به گودبرداری طبق نظر مهندسین ناظر می شود و برای این کار از ماشین آلات و تجهیزات پی کنی استفاده می گردد.

بتن ریزی و اجرای اسکلت

پس از پی کنی نوبت به مرحله بتن ریزی و اجرای اسکلت می رسد. بهتر است از بتن مرغوب در این مرحله استفاده شود تا سازه از دوام و استحکام بالاتری برخوردار بوده و عمر طولانی داشته باشد. در قسمت های مختلف فونداسیون از میلگردهای مقاوم و متناسب با سازه استفاده می شود. آرماتوربندی توسط گروه های تاسیساتی و با مشورت مهندسین کار آزموده صورت می گیرد.

دیوارکشی

بعد از آن که اسکلت ساختمان اجرا شد می توان نسبت به طراحی کلی آن اقدام کرد. هنگام دیوارکشی تنها نباید چهارچوب ساختمان را مد نظر قرار داد، بلکه باید به ورودی ها، خروجی ها، محل قرارگیری سیستم های تهویه و… نیز توجه نمود.

اجرای سقف

برای ساخت سقف ویلا از سقف های معمولی و یا شیروانی استفاده می شود که هر کدام قابلیت های مخصوص به خود را دارند. سقف معمولی را می توان همزمان با اجرای سازه ایجاد نمود اما سقف های شیب دار پیچیدگی های خاص خود را دارند و باید از متخصصین این کار کمک گرفت.

نماکاری بنا

برای نمای ساختمان ویلایی می توان از مصالح مختلفی نظیر چوب، سنگ، آجر و … استفاده نمود. از بین تمام گزینه ها سنگ انتخاب بهتری است؛ زیرا هیچ نگرانی در مورد فرسایش آن وجود ندارد. هزینه خرید سنگ نسبت به سایر مصالح بالاتر است اما عمر آن طولانی تر خواهد بود.

دکوراسیون داخلی ویلا

طراحی داخلی ویلا همانند نمای بیرونی آن بسیار حائز اهمیت است از این رو برای اجرای دکوراسیون داخلی از طراحان و معماران ماهر کمک گرفته می شود. این افراد با توجه به فضای موجود و طبق سلیقه افراد اقدام به ایجاد طرحی بی نظیر در فضای داخل ساختمان می کنند. در طراحی داخلی از انواع کفپوش، دیوارپوش، عناصر دکوراتیو و … استفاده می شود و نورپردازی های لازم انجام می گیرد.دکوراسیون داخلی ویلا

محوطه سازی ویلا

محوطه سازی یک امر ضروری برای ساخت ویلا است، زیرا هدف از ساخت ویلا ارتباط با طبیعت و لذت بردن از آن است. در واقع محوطه سازی یا حیاط سازی ویلا به منظور تفکیک مرز ویلا از سایر زمین های مجاور صورت می گیرد. محوطه سازی ویلا شامل گل کاری، نصب آلاچیق، نصب باربیکیو، ساخت استخر، نورپردازی محیط، نصب مجسمه و … است.

محوطه ویلا تاثیر بسزایی در زیبایی و جذابیت آن ایفا می کند از این رو باید به آن توجه ویژه معطوف گردد. آلاچیق و باربیکیو از ملزومات ساخت یک ویلا می باشند، زیرا ویلا مکانی برای تفریح و گذراندن وقت با خانواده و دوستان است، از این رو افراد سعی می کنند بیشترین زمان را در محوطه و در آلاچیق صرف کنند.

استخر نیز مکانی ایده آل برای آب تنی در روزهای گرم تابستان است و حضور آن در محوطه منجر به خنک شدن هوای اطراف می شود. مراحل ساخت استخر شامل گودبرداری، آماده سازی کف، استفاده از بتن آب بند، عایق کاری کف و جداره، کاشی کاری، نصب سیستم تصویه آب و تجهیزات می باشد.

انواع ویلا

در ویلا سازی نیز می توان از سبک های خاصی پیروی کرد. از جمله سبک هایی که در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرد، ویلاهای سبک مدیترانه ای، سنتی، ویلاهای سبک خانه های ییلاقی، سبک شهری، فوق العاده مدرن، لاکچری و سبک ترکیه ای می باشد.

طراحی نمای ویلا

طراحی نمای ویلا به اندازه محوطه سازی و دکوراسیون داخلی آن اهمیت دارد. آن چه که در طراحی نمای ویلا باید به آن توجه داشته باشید، استفاده از متریال مناسب جهت انجام این کار می باشد. از شاخصه هایی که در هنگام طراحی نمای ویلا باید به یاد داشته باشید، مقاوم بودن آن در برابر شرایط جوی و دارا بودن خاصیت عایق در برابر رطوبت می باشد.

طراحی دیوار حیاط ویلا

محوطه سازی در طراحی باغ ویلا، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. یکی از راهکارهایی که می توان در جهت زیباتر شدن باغ انجام داد، طراحی دیوار آن می باشد. استفاده از گیاهان رونده و شلف هایی که از آن برای قرار دادن گلدان استفاده می شود، می تواند یکی از بهترین گزینه ها در این زمینه باشد.

طراحی فضای سبز ویلا

استفاده از گیاهان و درختان در کنار یک آبنما زیبا می تواند در طراحی باغ و ویلا لاکچری به شما کمک کند.طراحی فضای سبز ویلا

درب ویلا

انتخاب درب ویلا از دیگر نکات مهمی است که باید به آن توجه شود. علاوه بر زیبایی توجه به استحکام درب از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. درب ورودی ویلایی انواع مختلفی دارد

ویلای دوبلکس

ویلای دوبلکس، نمونه ای از ویلاهای لاکچری محسوب می شود. طراحی ویلای دوبلکس به گونه ای است که اتاق خواب ها در طبقه دوم قرار دارند.

طراحی ویلایی با دیوارهای شیشه ای

داشتن دیوارهایی از جنس شیشه به عنوان بخشی از خانه، می تواند به طور گسترده مورد بحث قرار گیرد، زیرا مزایای بی شماری برای آن وجود دارد. استفاده از دیوارهای شیشه ای، علاوه بر این که فضای داخلی را روشن تر و راحت تر می کند، در دراز مدت نیز در هزینه های برق صرفه جویی می شود. اتصال فضای زندگی داخلی با نمای بیرونی به راحتی انجام می شود و هیچ راه حلی بهتر از دیوارهای بزرگ شیشه ای وجود ندارد که پاسیو و باغ را برای مثال به اتاق نشیمن متصل کند. بسته به موقعیت ملک، دیوارهای شیشه ای بیرونی می توانند مناظر زیبا و پویایی داشته باشند که تجربه زندگی را بهبود می بخشد و آن را بهتر از احاطه شدن با دیوارهای ضخیم می کند. تهویه خانه مهم است اما اغلب از آن غفلت می شود. از آنجا که دیوارهای شیشه ای خارجی امکان باز شدن فضای داخلی را فراهم می کنند، همه اتاق ها دارای تهویه مناسب می شوند.

طراحی حیاط خلوت

محوطه بیرونی ویلا برای جمع های خانوادگی طراحی شده اند و استفاده از مبلمان، گیاهان سرسبز، نور کافی و یک باربیکیو جذاب می تواند این مکان را به محیطی دائمی برای استفاده شبانه روزی تبدیل کند. با استفاده از شیشه در اطراف این محل می توانید علاوه بر زیبایی، محیط را در برابر آلودگی و صدا مصون کنید.

ویلای مدرن

نوع سبکی که برای دکوراسیون داخلی و نماسازی ویلا انتخاب می شود در زیبایی آن تاثیر دارد. هنگامی که یک ویلای مدرن و طراحی آن را می بینید بی شک تحت تاثیر قرار می گیرید. اکثر این ویلاها توجه افراد را به خود جلب می کنند، هر چند ویلای مدرن همانطور که از نامش پیداست دکوراسیونی مدرن و بی آلایش دارد اما در حین سادگی بی نظیر است.

طراحی نما

یکی از مهم ترین بخش های ساخت ویلا، طراحی نمای آن است. طراحی نمای ویلا در ارتباط با طبیعت قرار دارد، از این رو باید با آن هماهنگ باشد.

روف گاردن

روف گاردن یا بام سبز نیز یکی دیگر از المان هایی است که باید در ساخت ویلای مدرن مورد توجه قرار گیرد. این نوع سقف در خانه هایی که با معماری پایدار طراحی می شوند مورد استقبال قرار می گیرد. سقف ویلاهایی که این گونه طراحی می شوند بسیار زیبا و سبز هستند و بر پایداری محیط زیست تاثیر می گذارند.

بام سبز نه تنها زیبایی ویلا را دو چندان می کند بلکه طول عمر آن را افزایش داده و به میزان قابل توجه هزینه های سرمایشی و گرمایشی را کاهش می دهد. بنابراین می توان گفت داشتن روف گاردن برای ویلاهای ساخته شده در دل طبیعت یک امتیاز به شمار می آید.روف گاردن

محوطه سازی ویلا

در طراحی ویلای مدرن سعی کنید از ایده های مختلف بهره ببرید. ویلا یک مکان خصوصی برای لذت بردن از لحظات زندگی و گذراندن اوقات خوش است، بنابراین آن را با بهترین ایده ها طراحی نمائید تا سال ها از حضور در آن احساس لذت و شادی کنید.

ساخت استخر

در محوطه یک ویلای می توان استخر ساخت. طراحی استخر ویلای خود را به طراحان بسپارید تا ایده هایی جذاب و زیبا به شما معرفی کنند. استخرها فضایی برای تفریح اعضای خانواده و آب تنی کردن محسوب می شوند و تاثیر بسزایی در خنک نمودن محوطه خانه دارند.

نکاتی برای ساخت یک ویلای ارزان

ساخت ویلای ارزانبرای ساخت یک ویلای ارزان فارغ از فکر اینکه چه میزان سرمایه‌ای در حال حاضر در اختیار دارید، بنشینید و با حوصله به هزینه‌های این پروسه از ابتدا تا پایان کار فکر کنید هزینه‌هایی که از اولین مرحله ساخت ویلا در  همراه شما خواهند بود. مانند: هزینه مربوط به خرید زمین، هزینه مربوط به مصالح مورد نیاز برای ساخت، هزینه مربوط به مهندسین و استادکاران و سایر هزینه‌هایی که در پروژه ساخت ویلا در  انتظارتان را می‌کشند.

خرید زمین ویلا

قدم اول برای ساخت ویلا در  در واقع خرید زمین است. شما می‌توانید با خرید یک زمین با ابعادی کوچک کاری هوشمندانه برای داشتن یک ویلای ارزان است و به شما کمک می‌کند در همین ابتدای کار بخش قابل توجهی از سرمایه‌تان برای خرید زمینی بزرگ از دست ندهید. سعی کنید به هنگام خرید زمین، زمینی را انتخاب کنید که هزینه ساخت و سازتان در آن در نیمه‌های کار شما را از ساخت ویلا در  جا نگذارد.

به این توجه کنید که زمین‌های بزرگ هزینه‌های بیشتری را برای محوطه سازی و یا حتی صرفاً ساخت نمای دیوارهایش از شما خواهد گرفت. به بیان ساده‌تر هر چه زمین شما ابعادش بزرگتر باشد، به همان اندازه در ابتدا به مصالح بیشتری برای دیوارکِشی در اطرافش نیاز خواهید داشت و سپس برای ساخت نمای همان دیوارها یا حتی رنگ زدنشان نیز هزینه‌های بیشتری را صرف باید بکنید.

ابعاد ساختمان ویلا

اگر سرمایه‌تان محدود است و می‌خواهید اقدام به ساخت ویلا در  کنید، و یک ویلای ارزان برای خود بسازید، بهتر است از هرگونه هزینه اضافی بکاهید. یعنی هزینه و سرمایه‌ای که در اختیار دارید را صرف نیازهایتان کنید نه صرف تجملات. اگر از همین ابتدا به این موارد در پروژه ساخت دقت نداشته باشید، در میانه راه متوجه خواهید شد که کلاف کار از دستتان در رفته است و بودجه زیادی را نیز از دست داده‌اید.

پس ساخت یک بنا که اندازه و امکاناتش متناسب با برآورده ساختن نیازهای شما از داشتن یک ویلای راحت و خوب باشد را به ساخت یک ساختمان بزرگ که از تعداد اتاق‌ها گرفته تا تعداد سرویس‌های بهداشتی‌اش از حد نیاز شما بیشتر است و تنها به لوکس شدن ویلایتان کمک می‌کند ترجیح دهید.

محوطه سازی ویلا

از جمله هزینه‌های دیگری که در ساخت ویلا در  با آن روبرو خواهید بود هزینه مربوط به محوطه سازی ویلا است. اما شما یک ویلای ارزان می‌خواهید یکی از چیزهایی که ویلای شما خصوصاً در  کشور را به نما و جلوه بیشتری می‌آورد، اجرای محوطه سازی در فضای باغ یا حیاط ویلا است. شما می‌توانید شکل ساده‌تری از محوطه سازی را در حیاط ویلایتان در  اجرا کنید. نگران نباشید! به هیچ عنوان نیاز به اضافه کردن آیتم‌های بزرگ و پُرهزینه مثل ساخت استخر‌های بزرگ یا آلاچیق‌های بزرگ و گل و گیاه کاری‌های آنچنانی و پر خرج نیست. اگر کمی زمان و سلیقه از خودتان خرج کنید می‌توانید به راحتی به کمک یک باغبان ماهر یک گل کاری زیبا در محوطه خارجی ویلایتان ترتیب دهید و از زیباتر شدن محیط لذت بیشتری ببرید. ایده‌های بسیاری برای یک محوطه سازی کم هزینه وجود دارد.

جزییات اخذ پروانه ساختمان و پایان کار ویلا

کمی نگرانیم آن‌گاه که قرار است ویلایی  خریداری کنیم خصوصا زمانی که نه اهل آن شهر هستیم و نه آشنا یا دوستی  سراغ داریم. قبل از خرید ویلا  بیشتر نگران مشکلاتی هستیم که ممکن است در آینده گریبان‌گیرمان شود. سند مالکیت، پروانه ساخت و پایان کار به عنوان سه سند اصلی خیال ما را از خریدی بی‌دردسر آسوده خواهند ساخت.

مجوز ساختآشنایی با پروانه ساختمان و نحوه اخذ آن

زمانی که قرار است ویلایی احداث شود پشت سر گذاشتن مراحل قانونی الزامی است، اولین کار دریافت مجوز ساخت یا پروانه ساختمان است، سندی که به وضوح قید می‌کند زمین مورد نظر هیچ مشکلی ندارد و ساخت ویلا در آن کاملا بلا‌مانع است. از آن‌جا که پشت سر گذاشتن مراحل متفاوتی برای دریافت چنین مجوزی نیاز است، بر آن شدیم تا مراحل را به ترتیب بیان کنیم به این امید که سریع‌تر و بدون نگرانی بتوانید آن‌ها را دنبال نمایید.

 1. اولین مرحله گردآوری مدارکی است که می‌بایست با در دست داشتن آن‌ها راهی شهرداری شوید، مدارکی که به همراه داشتنشان کاملا ضروری محسوب می‌شود شامل اصل و کپی سند مالکیت زمین، اصل و کپی شناسنامه مالک زمین و فیش پرداخت عوارض نوسازی می‌باشد. درخواست خود را به صورت کتبی می‌بایست به اطلاع شهرداری منطقه برسانید.
 2. نماینده و کارشناس فنی از طرف شهرداری به محل فرستاده می‌شود تا زمین را مورد بررسی قرار دهد و نتایج مشاهداتش را در قالب گزارشی در اختیار شهرداری منطقه قرار دهد. چنان چه کارشناس تشخیص دهد که خلافی وجود دارد و مشکلی هست، نوع خلافی را گزارش می‌دهد و شرایط خلافی در کمیسیون ماده 100 مطرح می‌گردد.
 3. شهرداری پس از این که گزارش نماینده‌اش را دریافت نمود شرایط موجود را می‌سنجد و به این سوال پاسخ می‌دهد که “با توجه به شرایط محل احداث، بافت، نوع خاک، میزان تراکم و…، آیا امکان احداث چنین ملکی در زمین مذکور وجود دارد یا خیر؟”.
 4. در این مرحله شرایط مجددا در قسمت بروکف مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت به مالک این امکان داده می‌شود که نقشه ملک خویش را تهیه نماید و ارایه دهد.
 5. مالک پس از این که نقشه ملک را مشخص نمود و آن را به امضای یک معمار رساند، مجددا به شهرداری مراجعه می‌کند، چنان چه این نقشه فاقد مشکل و عاری از عیب و نقص باشد، توسط شهرداری تأیید می‌گردد و شهرداری یک فیش پرداخت عوارض را در اختیار مالک می‌گذارد، مالک باید همه عوارض‌های ساخت و ساز را پرداخت نماید و در صورت تمایل به خرید تراکم، به ازای آن هزینه‌ای را تقبل نماید.
 6. تمام مدارک از برگه‌های مهندسی تا مفاصا حساب، فیش پرداخت عوارض و…، همه و همه بار دیگر به دقت بررسی می‌شوند. در صورت ارایه چنین مدارکی به شهرداری، پیشنویسی از پرونده ساختمان آماده می‌شود و سپس معاون شهرسازی و شهرداری منطقه به همراه رئیس صدور پروانه ساختمانی، پیشنویس تهیه شده را تایید می‌نمایند و در نهایت پروانه ساختمان یا همان مجوز ساخت صادر می‌گردد.

به این نکته دقت داشته باشید در این مرحله، هنگامی که در دفترخانه شهرسازی حاضر می‌شوید لازم است که مهندس ناظر نیز به همراه مهرش حضور داشته باشد.

در پایان بگوییم هزینه اخذ پروانه ساختمان برحسب مساحت زمین، تراکم ساختمانی ملک مربوطه و همچنین قیمت منطقه‌ای دارایی و حوزه درآمدی آن مشخص می‌گردد.

نگاهی به پایان کار و شرایط دریافت آن

پایان کار ویلا گواهی بر اصالت ویلای ساخته شده است و پس از اتمام کار در اختیار مالک قرار می‌گیرد، وجود چنین سندی نشان می‌دهد که ویلا می‌تواند از امکاناتی چون برق، آب و گاز بهره‌مند شود و هیچ مشکلی از نظر بدهی، خلافی، ساخت، بافت و… ندارد و تماما مورد تایید شهرداری است.

 چرا دریافت پایان کار برای ویلا مهم است؟

 • تایید اتمام عملیات ساخت و ساز ویلا را گواهی می‌کند.
 • نشان دهنده عدم تخلف ساختمان و مورد تایید شهرداری از نظر فنی و مهندسی است.
 • با دریافت پایان کار می‌توان برای دریافت سند شش دانگ و تفکیکی اقدام کرد.
 • هنگام فروش یا پیش فروش ویلا فروشنده باید نسبت به دریافت پایان کار متعهد شود.
 • در صورت تخلف در ویلای ساخته شده پرونده به کمسیون ماده 100 شهرداری ارجاع و در صورت عدم رفع تخلف، رای به تخریب ویلا و یا پرداخت جریمه هنگفت داده خواهد شد.
 • اگر قصد خرید ویلا دارید قبل از عقد قرارداد، حتما پایان کار ساختمان را مشاهده کنید.

مراحل دریافت پایان کار ویلا

 1. در مرحله اول مالک می‌بایست مدارک اصلی که شامل اصل و کپی سند مالکیت به همراه اصل شناسنامه است را تهیه نماید، چنان چه ساخت و ساز شما با هدف نوسازی بوده است باید فیش پرداخت نوسازی سال جاری را نیز به همراه داشته باشید. مالک می‌بایست این مدارک را در اختیار شهرداری قرار دهد. چنان چه مالک حضور ندارد، وکیل قانونی به همراه وکالت نامه محضری و مدارکی که ذکر شد می‌بایست به شهرداری مراجعه نماید.
 2. کارشناس فنی پس از مراجعه به محل ساختمان و ویلای احداث شده، گزارشی را بر اساس مشاهداتش ارایه می‌دهد و چنان چه خلافی وجود داشته باشد مطرح می‌کند. کروکی ویلای احداث شده از دیگر مواردی است که در این قسمت می‌بایست ارایه گردد. گزارش تکمیل شده توسط مهندس ناظر که روند احداث ساختمان را تشریح می‌کند، نیز مورد نیاز است.
 3. ملک در قسمت بروکف مجددا مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر ملک خلافی نداشته باشد دستوری برای انجام محاسبات صادر می‌گردد. اگر دارای خلافی باشد باید موضوع را در کمیسیون ماده 100 و یا کمیسیون داخلی مورد بحث قرار دهند در این کمیسیون کتبا از مالک خواسته می‌شود ظرف ده روز خلافی را توضیح دهد.
 4. در این قسمت محاسبات مطرح می‌گردند که شامل رسید عوارض به همراه گزارش ناظر و همچنین برگه اتمام بنا است. برگی که با نام اتمام بنا شناخته می‌شود در واقع پیش نویس پایان‌کار و تاییدیه‌های رییس بازرسی است.
 5. با تایید نهایی معاون شهرسازی، شهرداری و رییس بازرسی و حضور در دفترخانه کار تمام می‌شود و پایان کار صادر می‌گردد.

اهمیت پایان کار آن جا ملموس‌تر قابل درک است که دریابیم این سند اصالت و صحت ملک را تضمین می‌نماید.

لازم به ذکر است که سند مالکیت تنها به ملکی تعلق می‌گیرد که دارای پایان کار باشد و برای هر گونه خرید و فروش ملک سند مالکیت کاملا ضروری است، بنابراین اهمیت پایان کار ویلا یا هر ملک دیگری را نمی‌توان انکار کرد.

از آن جا که شهرداری مهندسینی را قبل از صدور پروانه ساختمانی و یا پایان کار به محل می‌فرستد و جزئی‌ترین مسائل را قبل از صدور بررسی می‌کند و از آن جا که وجود هر گونه تخلف مانع از ارائه چنین اسنادی می‌گردد، بنابراین می‌توان اطمینان حاصل کرد که ویلا‌هایی که دارای پایان کار و مجوز ساخت هستند کاملا مطمئن و قابل اعتمادند. به هنگام خرید ویلا  حتما دقت کنید ملکی که خریداری می‌نمایید حاوی چنین اسناد مهمی باشد، این گونه خیالتان راحت خواهد شد و آسوده دست به خرید خواهید زد.

قیمت گذاری ویلا ها برچه اساسی میباشد

قیمت گذاری ویلاشرایط سند

برای خرید یا فروش یک ویلا باید در ابتدایی‌ترین مرحله به این نکته توجه داشت باشید که آیا ویلا دارای سند است یا خیر؟ برخی از ویلا ها دارای قولنامه هستند. لازم به ذکر است که ویلا‌های قولنامه ای نسبت به املاک سنددار از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند. به طور کلی در هنگام قیمت گذاری ویلا، سند مورد بررسی قرار می‌گیرد. سندهای شخصی، اوقافی، تعاونی و سایر انواع آن هر کدام در قیمت گذاری ویلا اثری جداگانه دارند.

مساحت و متراژ ویلا

مساحت و متراژ ویلا با قیمت آن در رابطه‌ای مستقیم قرار دارند. یعنی هر چه متراژ یک ویلا بیشتر باشد، ارزش آن نیز بالاتر است.

منطقه ویلا

منطقه ویلا از دیگر عوامل موثر در قیمت گذاری به شمار می‌رود. حسن شهرت منطقه ویلا، فاصله ویلا  مورد نظر از گسل های زلزله، نوع خاک زمین ویلا و موقعیت قرارگیری ویلا نسبت به مسیرهای شهری از جمله فاکتورهایی است که بر قیمت ویلا اثر می‌گذارد.

چشم انداز ویلا

بی شک چشم انداز و منظره ویلا یکی از مهم‌ترین ویژگی هایی است که در زمان خرید به آن توجه می‌شود که این مسئله در ارزش گذاری ویلا نیز نقش به سزایی دارد. این را به خاطر داشته باشید که تمامی فاکتورهای موثر در ارزش گذاری باید به طور هم زمان در نظرگرفته شوند.

مصالح مورد استفاده در ساخت ویلا

قطعا نوع مصالح مورد استفاده در ساخت ویلا بر قیمت و کیفیت ویلا اثرگذار خواهد بود. ویلابراین ساختمان‌های بتنی، ساختمانهای فلزی و یا تلفیقی دارای قیمت‌های مختلفی هستند. این نکته را نیز به یاد داشته باشید، که تنها نوع مصالح در تعیین قیمت بررسی نمی‌شود. بلکه نحوه به کار گیری مصالح نیز از اهمیت برخوردار است. لذا در صورتی که مصالح با کیفیت به دست کارگران غیر حرفه ای در ساختمان مورد استفاده قرار گیرند، ویلا مزبور افت قیمت خواهد داشت. زیرا املاک این چنینی در گذر زمان با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

معماری

یکی از گزینه‌های مهم که در زمان خریدویلابه آن توجه می شود، معماری بیرونی و داخلی ویلا است. اکثر افراد به دنبال ویلا‌هایی هستند که از معماری بیرونی شیک و مدرنی برخوردار باشد. ضمن اینکه از طراحی و کیفیت بالای معماری داخلی نیز بی بهره نمانده باشد. بی شک چنین توقعی بر قیمت ویلا اثر خواهد گذاشت.

نورگیر بودن ویلا

در بازار خرید و فروش ویلا هایی که تاریک هستند و به عنوان ویلا های نمور شناخته می‌شوند، از قیمت پایین تری برخوردار هستند و به نسبت مشتریان کمتری هم دارند. البته در هر زمینه‌ای استثنائاتی نیز وجود دارد. اما چیزی که واضح است این است که مشتریان ویلا های نورگیر بسیار بیشتر هستند. به همین جهت نورگیری ویلا به عنوان یک فاکتور موثر در تعیین قیمت  ویلا مورد استفاده قرار می گیرد

فرم زمین ویلا

ویلا‌هایی که زمین قناسی ندارند از ارزش بالاتری برخوردار هستند و در زمان قیمت گذاری نیز قیمت بیشتری خواهند داشت

تاثیر چند بر بودن ویلا بر قیمت آن

یکی از موارد مهمی که بر ارزش ویلا اثر می گذارد، بر ویلا است. ویلا‌های چند بره ارزش بیشتری دارند و با قیمت بالاتری نیز معامله می‌شوند. ویلابراین هرچه تعداد بر ویلا کمتر باشد، ارزش آن نیز به همان نسبت افت پیدا می‌کند

تورم بر قیمت ویلا

میزان تورم، شرایط اقتصادی کشور و درامد عمومی مردم از فاکتورهای موثر در قیمت گذاری ویلا به شمار می‌رود

رونق خرید و فروش در محدوده ویلا

در صورتی که ویلا در منطقه‌ای قرار داشته باشد که رونق خرید و فروش در آن بالاست، فروشنده می‌تواند قیمت ویلا را کمی بیشتر کند. البته لازم به ذکر است که عکس این ماجرا نیز صادق است! لذا در صورتی که در یک منطقه خرید و فروش ویلا راکد باشد، فروشنده مجبور است برای فروختن ویلا مزبور مبلغی را به عنوان تخفیف در نظر بگیرد.

‌ قیمت ویلا های مشابه بر ارزش ویلا مورد نظر

این را به خاطر داشته باشید که قیمتی که شما به خریدار اعلام می‌کنید، از سوی وی مورد مقایسه قرار می‌گیرد. خریدار قیمت اعلامی شما را با قیمت نمونه‌های مشابه مقایسه می کند و در صورتی که قیمت ویلا شما از سایر نمونه های مشابه بیشتر باشد، از خرید یا اجاره پشیمان خواهد شد.

امنیت

داشتن شرایط امنیتی مناسب در منطقه ای که ویلا ساخته شده، ضامن یک زندگی راحت است. یکی از مهمترین عوامل موثر در خرید ویلا از نظر خریدار امنیت ویلا می باشد. قرار گرفتن ویلا در مناطقی که از لحاظ اجتماعی شرایط مناسبی ندارد باعث می شود تا از محبوبیت ویلا کاسته شود

امکانات

امکانات ویلا شامل تمامی موارد و استانداردهای مناسب برای یک محل سکونت می باشد. این امکانات می تواند شامل موارد زیر باشد

 امکانات داخلی

استفاده از در و پنجره های مناسب، آشپزخانه  مجهز، کمد دیواری مناسب و سرویس بهداشتی از عوامل موثر در خرید ویلا می باشد

امکانات خارجی

داشتن حیاط مناسب و قابل تمیز کردن، مکانی برای دور همی و برپا کردن بساط کباب  و از همه مهمتر پارکینگ مناسب که خودروها را در شرایط بهینه و مناسبی قرار دهد از موارد مهم در جذابیت خارجی ساختمان یک ویلا می باشد

 امکانات محیطی

نزدیکی به مراکز درمانی و مراکز خرید و تفریحی یا دسترسی راحت به این موارد در محبوبیت ویلا بسیار تاثیرگذار می باشد

بهداشت

دسترسی به سیستم بهداشتی مناسب از عوامل موثر از دید خریدار می باشد. اگر سیستم آب و فاضلاب در طراحی به درستی در نظر گرفته نشود پس از مدتی شاهد آسیب در دیوارهای ساختمان خواهیم بود

  پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

  پیج اینستاگرام ملک مارکت را فالو کنید